Dünya'da golf turizmi ve Türkiye'de golf turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Golf tourism in the world and use of golf tourism potential in Turkey
- Tez No: 261810
- Danışmanlar: PROF. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Turizm hareketlerinin gelişim hızı, gelecek yıllarda bu endüstrinin küresel ekonomi içinde önemli bir yere sahip olacağını göstermektedir. Uluslararası turizm pazarı içinde golf turizmi özellikle son yıllarda etkisini arttırmaya başlamıştır. Yüksek gelir ve harcama unsurlarına sahip bu pazarı çekmek için birçok ülke golf destinasyonları planlamakta ve pazarlamaktadır.Türkiye de 1980'lerde başlayan turizm hamlesi gereğince, altyapı çalışmalarına hız vermiş, teşvikler ve tahsisler ile özellikle yatak arzı konusunda önemli noktalara ulaşmıştır. Fakat golf turizmine yönelik tesis sayısındaki artış daha yavaş olmuş, rakiplerine göre Türkiye golf turizmi pazarından gereğince pay alamamıştır.Bu çalışmanın amacı, golf sporu ve turizm ilişkisini tanımladıktan sonra, ülkemizde golf turizmi gelişiminin nasıl sağlanacağı, sürdürülebilir gelişimin önündeki engeller ve çözüm önerileri konusunda, politika belirleyicilere, turizm endüstrisine kaynak olmak ve ileride yapılacak yeni araştırmalara ışık tutmaktır. Bu amaçla literatür taraması sonrası ülkemizdeki golf kulüpleri ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, golf pazarının genel durumu ve sorunları yönünde veriler toplanmıştır.Araştırma sonucunda Türkiye'ye gelen golf turistlerinin profili ve talep özellikleri sınıflandırılmıştır. Türkiye'de golfün gelişimindeki ana problemler olarak ise, sahaların yoğunluğu, kaliteli işgören sıkıntısı ve doğrudan tarifeli uçuşların eksikliği belirtilmiştir. Golfün gelişiminde yeni destinasyonlar belirlenirken göz önüne alınması gereken noktalar ise, bölgeye en az dört adet 18 delikli sahanın ve yan hizmetleri verecek tesislerin kurulabilir olması; golf oyununa uygun iklimin, havaalanı ve diğer ulaşım alt yapısının mevcut olması, topografik yapının uygun olması, yağış ve su miktarının golf sahası bakımı için yeterli olması olarak ortaya çıkmıştır. Golf klübü yöneticileri tarafından, bu kıstaslara uygun bölgeler ise İzmir, Bodrum, Kuşadası ve Dalaman olarak belirtilmiştir.Çalışma sonunda, saha araştırması esnasında elde edilen veriler ile literatür taraması sonucu ortaya çıkan bilgiler birleştirilerek, ülkemizde golf turizminin sürdürülebilir gelişimine uygun olan politikalar konusunda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The pace of tourism growth proves that it would be one of the leading industries of the global economy in the near future. Golf tourism has been increasing its impact and share on the international tourism market during the recent years. In order to attract this market with high income and expenditure factors, many countries have been planning and marketing golf destinations.Turkey has also been offering incentives, subventions and infra-structure to tourism industry from 1980s onwards, which leaded the industry to move forwards among the tourist receiving countries especially concerning the bed supply. However the increase in the number of golf facilities in Turkey neither did match the general tourism development in the country nor the golf tourism growth in competing destinations.The aim of this study, after setting up the relationship with golf sport and tourism, is to identify the sustainable development issues of golf tourism in Turkey, the problems and solutions regarding this development. The study also intends to become one of the references for policy makers, tourism industry professionals and future researchers within the scope of golf tourism in Turkey.The field study which involves face to face interviews with golf club managers, at the end comes up with a profile of the incoming golf tourists to Turkey and their demand patterns. The congestion on the golf courses, lack of qualified local human recources and lack of direct flights from main golf tourist generating countires have been mentioned as the main problems of golf tourism development in Turkey. A climate suitable for golf, availability of an airport and related transportation infra-structure, adequate land to handle minimum 4 golf courses, convenient topographical structure, appropriate water and rain levels required for maintanance of golf courses are the factors mentioned, which should be considered when planning a microgolf destination. The micro destinations that might be considered in golf tourism development has been listed as; İzmir, Bodrum, Kuşadası and Dalaman by the golf club managers.Overall the study incorporates the results of the field research with the information derived from the literature review and concludes with some suggestions that would facilitate the sustainable development of golf tourism in Turkey.