Kazakistan'da turizm: Turist tercihlerini belirlemeye yönelik bir araştırma
Tourism in Kazakhstan: Study about preferences of turists in Kazakhstan
  1. Tez No: 261811
  2. Yazar: ZHAMILYA ZHILKAIDAROVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Turizm dünyada döviz sağlayan önemli bir gelir kaynağı ve iş alanları yaratan bir endüstridir. Ayrıca turizm endüstrisi yüksek oranda istihdam yaratabilen alan olmaktadır. Kazakistan için uluslararası turizm ekonomi, kültür ve başka birçok alanda önemlidir. İzlenen tez çalışmasında Kazakistan'ın tarihi ve kültürel zenginliğiyle turizm alanında büyük bir potansiyele sahip olduğu gösterilmektedir.Kazakistan'da uluslararası turizm hareketlerinin başlangıcı 1931 yılı olarak algılamaktadır. 1931 yılında Kazakistan'dan ilk olarak dünya turu yapmış olan Alibi Jangeldin'in gezisi Kazakistan'daki uluslararası turizm faaliyetlerinin ilk adımı olmaktadır. 1956 yılında oluşan Kazakistan'ın uluslararası turizm faaliyetleri bugüne kadar birkaç gelişim dönemini geçerek 1991 yılından itibaren artık egemen olan ülke çerçevesinde gelişmektedir.Çalışmanın temel amacı Kazakistan'da turist tercihlerini belirlemektir. Ayrıca Kazakistan'ın sahip olduğu doğal ve tarihi - kültürel zenginliklerini inceleyerek ülkenin sahip olduğu turizm potansiyelini ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla literatür taraması sonrası Kazakistan'dan yurt dışına giden ve ülkeye gelen yabancı turistlere anket uygulanmış ve uluslararası turizm pazarının durumu ve gelişim sorunları yönünde veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda değerlendirilen bulgulara göre Kazakistana yönelik turizm talebinin iş ve kongre turizmi ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, Kazakistan'ın zengin tarihi, kültürel ve doğal kaynakları alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi için yeni fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca araştırma bulguları Kazakistan'ın iç turizminin geliştirilebilmesi için yerel turistlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli arz imkanlarının geliştirilmesi ve organize hale getirilmesi mevcut turizm kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The place of international tourism in Kazakhstan would be one of the leading industries of the economy in the near future. Kazakhstan has big potantial in tourism. Specialy in culturel and historical sides. All this facts has been increasing its impact and share on the international tourism market in future.International tourism activities in Kazakhstan began in 1931. With first all around world trip with participation Alibi Jangeldin. It was first and important step of Kazakhstan in international tourism.The aim of study, after setting up all relationships in international tourism in Kazakstan is to identify the development of tourism in general in Kazakhstan. Also there is a questionnaire had made for incomig and out going tourists. Which shows as the problems and solutions regarding development in international tourism in Kazakhstan.The 3th part of present study consist research work about prefereces of turists in Kazakhstan. Which shows perspective species of tourism, like business tourism and culturel tourism first of all.