Finansal istikrarın sağlanmasında merkez bankalarının rölü: Azerbaycan Merkez Bankası
The role of central banks in achievement of financial stability: The Central Bank of Azerbaijan
- Tez No: 261812
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
İstikrarlı bir finansal sistem, para politikalarının etkinliği ve ekonominin istikrarlı bir şekilde çalışabilmesi için büyük önem arzetmektedir. Günümüzde merkez bankaları parasal istikrar hedeflerinin yanı sıra, finansal sistemin istikrarını sağlamada sorumluluk sahibidir.Finansal istikrar kavramı, finansal piyasalarda, bu piyasalarda faaliyet gösteren kurumlarda ve ödemeler sistemlerindeki istikrarı ve şoklara karşı dayanıklığı ifade etmekdedir.Merkez Bankasının finansal sistem istikrarı amacının gerçekleşmesine yönelik olarak, finansal sistem istikrarını izlemedeki rölü, bu fonksiyonunu yerine getirirken kullanacağı yöntem araçları tanımlamak bu tezin temel amaçlarıdır.Merkez bankaları açısından finansal sistemdeki potansiyel zaafiyetlerin ve kırılganlıkların belirlenmesi önemlidir. Ödemeler sisteminin aksamadan çalışmasının ve para politikasının etkin bir şekilde uygulanabilmesinin sağlanması açısından, merkez bankasının finansal sistemdeki riskleri izlemesi ve değerlendirmesi gerekmektedir.Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, yaşanan krizlerden sonra Azerbaycan Merkez Bankasının temel fonksiyonlarına ilişkin değişilikler yapılmıştır. Finansal istikrarın sağlanmasına yönelik olarak, Azerbaycan Merkez Bankası finansal sistemi bir bütün olarak izlemek süretiyle, finansal sektörün taşıdığı riskleri ve kırılganlıkları belirleyip, bunlara karşı alternatif politikalar geliştirme yolundakı çalışmalarını sürdürmekdedir.
Özet (Çeviri)
Stable financial system is very important for effectiveness of monetary policy and stable economy. Nowadays the central banks are responsible for achievement of financial stability in addition to their monetary stability targets.The concept of financial stability means stability and solidity against shocks in financial markets, market institutions and payment systems.To define the role of the central bank in fostering financial system stability and methodical instruments of the central bank for realization of this function is the main aim of this dissertation.It is important for central banks to determinate potential weaknesses and fragileness in financial system. In order to obtain good working payment systems and monetary policy effectiveness, central banks have to observe and evaluate risks in financial system.In parallel with the world, there are some amendments have been made regarding main tasks of the Central Bank of Azerbaijan after crisises. To provide financial stability, Central Bank of Azerbaijan pursues studies to determinate probable risks and fragileness in financial system and to develop alternative policies to overwhelm this negativeness observing the whole financial system.