Zeki Demirkubuz sinemasının varoluşçuluk açısından incelenmesi
The analysis of Zeki Demirkubuz cinema in term of existentialism
- Tez No: 261822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bir ?auteur? olarak, minimalist ve bağımsız sinema yapan Zeki Demirkubuz , dünyanın en saygın film festivalin Cannes'ın Belirli Bir Bakış Açısı Bölümü'nde iki filmi birden aynı gösterilen hayattaki tek yönetmendir. Türk Sineması'nın bu önemli yönetmeninin, tüm dünyaca kabul gören ve onun sinemasındaki farklılığı yaratan bu bakış açısı farklılığı yönetmenin varoluşçu felsefeden etkilenmesi sonucu oluşmuştur.Onun dünyaya ve hayata bakışını, olayları yorumlamasını, düşünme biçimini temelden etkileyen varoluşçuluk, filmlerinde, gerek işlediği konularda, gerekse karakterlerde ortaya çıkmaktadır. Onun anlatmak istediklerini ve karakterlerinin davranışlarını doğru anlamak için filmlerine varoluşçu açıdan bakmanın önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
As an ?auteur?, minimalist and independent film maker, Zeki Demirkubuz is the only alive director who?s two films were shown at the same time in Cannes Film Festival in Un Certain Regard category. This different perspective of his films is the result of his influence by the existentialism.In his films existentialism, which ifluenced his view of life, his comments on facts and his way of thinking, appears in his themes and characters. To look at his film from a existentialist angle is very important for understanding his characters and the sentences he is tring to say in his films