Sigorta şirketlerinde sermaye yeterlilik kriteri solvency
Solvency criteria at insurance company
- Tez No: 261823
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Ülkemizin Avrupa Birliği'ne entegrasyon çalışmaları çerçevesinde, Birlik bünyesinde çalışmaları devam eden Solvency II kriterleri, neredeyse Birlik ile eş zamanlı olarak takip edilmekte ve mevzuatsal düzenlemeler birebir alınmaktadır. Özellikle, finansal sektörün önemli unsuru olan bankacılık sistemi için öngörülen Basel kriterleri ile birlikte gündeme oturan sermaye yeterlilik kriterlerinin, sigortacılık sektöründeki yansıması olan Solvency kriterleri tezin konusunu oluşturmaktadır. Solvency kriterlerinin AB mevzuatındaki ve TC mevzuatındaki mevcut halinin ardından uygulamaya geçirilmesi düşünülen tasarı ortaya konulmaya çalışılacak, etkileri irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout our country?s integration studies of European Union, Solvecy II criterions, which is still studying on, have been watched closely. Laws and regulations are applied almost exactly. Banking is one of the most important part of financial sector and Basel criterions are especially made up for this important part. After that, the concept of capital requirement became more valuable. In insurance sector, capital requirement criterions are called Solvency and this study is working on it. The current shape and scheduled developments on legislation of Solvency is going to be explained and analyzed.