Devlet, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ilişkisi: Bazı uygulama örnekleri
Government, private sector, non governmental organization's relation: Some sample implementations
  1. Tez No: 261821
  2. Yazar: GİZEM ÖZTİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, piyasa mekanizmasının toplumun refah seviyesini yüseltmedeki başarısızlığının düzeltilmesi için, üçlü aktörün, `Devlet, Özel Sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları' arasındaki işbirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır.Özellikle Avrupa Birliği Kurumlarınca yürütülen çalışmaların, resmi belgelerin, ortaklık girişimlerinin geliştirilmesi ve çerçevesinin hazırlanması konusundaki girişimlerin incelenmesi, piyasanın üç aktörü ve onların örnek ve muhtemel ortaklık yapılarının incelenmesiyle birlikte bu alana katkıda bulunulması hedeflenmiştir.Tezde birinci olarak, ortaklık ihtiyacı, uygulama örnekleri, uluslararası kabul görmüş ilke ve standartlar ile birlikte bunları yaymaya çalışan uluslararası organizasyonlar tarif edilmiştir. İkinci bölümdeyse Avrupa Komisyonu'nun hazırladığı teklif belgeleri ve çok ortaklı forum sonuçları detaylandırılarak, sosyal şirket sorumluluğu için geliştirilmeye çalışılan ?Avrupa Modeli? üzerinde durulmuştur. Tez, sivil toplum kuruluşlarının vergilendirmesi esas alınarak, ortaklık inşaa kapasitesinin ortaya konulması ve Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerin sosyal sorumluluk kapsamında geliştirdikleri çok paydaşlı projelerin değerlendirilmesi ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I tried to examine the role of three actors, Government, Private Sector and NGO?s, their relationship for the correction of market failure where the market mechanism is insufficient in leading society to its maximum welfare level.The thesis contributes to knowledge by examining the role of each actor in the market and their possible partnership structures by stating negotiations held in Commission of European Union and frameworks for further implementations of the partnership activities.The thesis is organized as follows. First, need of partnership described with the involvement of international promoter organizations, as codes and standarts with samples from implemented activities. The second section of thesis deal with a European model for Corporate Social Responsibility, detailed with green paper and results of the multistakeholder froum. The thesis concludes with the third section; the existing situation of partnership building capacity of civil society organisations in Turkey analyzed from the taxation contemplation and in the end ?best practices? of Turkish Corporate Social Responsibility partnership projects assessed.