Türkiye'de 1980 sonrası yatırım politikaları çerçevesinde sermaye birikiminin gelişimi
Capital accumulation progress as a part of investment policies after 1980 in Turkey
- Tez No: 261826
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Sermaye birikimi uzun süreli ve sürdürebilir bir büyüme sağlamada anahtar bir değişken konumundadır. Sermaye birikimi bir yandan ülkenin üretim kapasitesini etkilerken diğer taraftan, teknoloji ve verimlilik gibi faktörleri de uyararak büyüme sürecine çift yönlü bir etki yapmaktadır. Bu nedenle, her ülke yüksek bir sermaye birikimi sağlamak amacıyla değişik yatırım politikası stratejileri uygular. Bu çalışmada Türkiye'nin 1980 yılında başlayan ve daha sonra etkisi hızlı artan liberal yatırım politikalarının, arzu edilen yüksek ve nitelikli sermaye birikimi artışını sağlayıp sağlayamadığı sorusuna cevap aranmıştır. Bu soruya cevap bulunması amacıyla kaynak derleme, istatistiksel analiz ile yorumlama teknikleri kullanmış ve uygulanan yatırım politikalarının hem niceliksel hem de niteliksel olarak hedeflenen sermaye birikimi sürecini sağlayamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Capital accumulation is a key variable that provides long term and sustainable economic growth. Capital accumulation affects countries production capacity, and it also affects techonology, productivity that makes duplex contribution to economic growth. Because of this reason, every country applies different investment policies to provide high rated capital accumulation progress. In this work, we try to answer if the liberal invesment policies ,which applied after 1980, managed to provide high rated and high quality capital accumalation progress or not. To answer that question, we used research techincs, statistics and commenting methots. Finally we found that applied investment policies did not provide both quantitive and qualilatif objectives of capital accumation.