İklim değişikliğinin Türkiye'de buğday, arpa ve mısır bitkilerinin verimleri üzerine etkilerinin panel veri modeli ile analizi
The analysis of the climate change on wheet, barley and corn in Turkey by panel data
  1. Tez No: 261825
  2. Yazar: BERNA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Son yıllarda dünya gündemini en çok meşgul eden konulardan biri olan iklim değişikliğinin, ülke ekonomileri ve sektörler üzerindeki etkilerinin ne yönde olacağı önemli bir sorundur. Hem uluslararası, hem de ulusal alanda çözümler aranması gereken bu önemli sorun konusunda, ne yazık ki Dünya'da ve ülkemizde gerekli adımlar henüz atılamamıştır. Gerek devletler düzeyinde alınacak önlemler, gerekse bilim çevreleri tarafından gerçekleştirilecek araştırmalar, iklim değişikliği konusunda bireylerin ve toplumların bilinçlendirilmesi ve alınacak önlemlere uyumun hızlandırılması için önem taşımaktadır. Sıcaklık, yağış, nem gibi iklim elemanlarındaki değişimlerin, buğday, arpa ve mısır bitkilerinin verimleri üzerindeki etkilerinin panel veri modelleri ile analiz edilmeye çalışıldığı bu çalışmada, iklim değişikliğinin tarım sektörü üzerinde etkisinin olup olmadığı ve bu muhtemel etkilerin ne yönde olacağı konuları üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, iklim ve iklim değişikliği kavramları tanımlanarak, gözlenen ve öngörülen iklim değişikliği sonuçlarına ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla dünya çapında gösterilen çabalara yer verilmiştir. Bunu takiben, Türkiye'de tarım sektörü tanıtılarak, buğday, arpa ve mısır bitkilerinin Dünya ve Türkiye'de ekonomik önemi üzerinde durulmuştur. Geçmiş 31 yıllık bitki verim değerleri ve iklim verileri kullanılarak yapılan ampirik uygulamalarda, iklim değişikliğinin tarım sektörünü ne yönde etkileyebileceği çalışmada üzerinde durulan temel sorudur. Bu çerçevede; zaman serisi ve yatay kesit verilerin bir arada kullanılmasına imkân veren panel veri modeli ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an important question that what kind of effects of climate change which has been one of the most encountered topics making the public opinion busy in recent years, to the economies and the sectors is going to happen. In this study, it is accentuated that the effects of the changing climate elements like temperature, precipitation and moisture on the yields of wheat, barley and corn was tried to be analised by the panel data model, and the climate change has whether or not effects on the agriculture sector and which direction this potential effects going to be seen. In this context, by describing the concepts of the climate and the climate change, the observed and projected consequences of climate change and the efforts have been made around the world to decrease the negative effects of climate change have been tried to explain. After that, by introducing the agriculture sector in Turkey, economic importance in the World and also in Turkey of the wheat, barley and corn has been accentuated. The main question of the study that has been applied in empirical study with the yield and climate data over the period of 31 years is how the climate change is going to affect the agriculture sector. In this context, in the study the panel data model which will make use of the time series and cross sectional data has been used.