Bağımsızlık sonrası Azerbaycan eğitim sistemindeki değişim ve gelişmeler
Changes and developments in Azerbaijanian educational system in the post independence period
  1. Tez No: 261838
  2. Yazar: JAMİL MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan eğitim sisteminin bağımsızlık sonrası yaşadığı değişim, gelişmeler ve mevcut durumu işlenmiştir. Bu doğrultuda, eğitimin tarihi kademeleri, yasal temelleri, yönetimi, finansmanı ve öğretmen eğitimi ayrı ayrı başlıklar altında ele alınmıştır.Çalışmanın bir diğer özelliğiyse, Azerbaycan eğitim sisteminin bağımsızlık sonrasında, özellikle de günümüzde en çok konuşulan ve yaşanmakta olan önemli problemlerin ve bunların karşısında devletin yaptığı çözümler ve çalışmaların verilmiş olmasıdır.Tarama bazında yapılmış bu çalışmada, eğitim sisteminin, büyük bir yapı ve gelişmekte olan mekanizma olması sebebiyle daha çok günümüzdeki mevcut durum ve Eğitim Bakanlığınca önemli görülen problemler, gelişim ve değişimler konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, post independence changes, developments and present situation of Azerbaijanian educational system were studied. For this aspect educational system?s history, legal basics, levels, administration, finance and teacher preparing were chosen.Another property of the thesis is that, commonly seen and important present problems during post independence period and their solutions and researches having been taken by the government were considered.Mechanisms, having been improved and having had huge structure, just present situations, problems, changes and improvements which are remarkable for Ministry of Education were observed.