Sinema estetiğinde sinematografik uzam ve hareket algısı
Cinematographic extension and motion perception at film aesthetics
- Tez No: 261839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, sinematografinin kendine özgü yetenekleri vasıtasıyla, insan algısı için olanaklı olabilen sinematografik uzamı ve hareketi `nasıl' meydana getirdiği incelenmiştir.Araştırmanın bütünsel bir bilgi verebilmesi amacıyla sinema yapıtı, insanın algısal yapısı, gerçeklik ve onun temsili arasındaki organik ilişkilerin bütünlüğünden doğan bir ürün olarak ele alınmıştır.Estetik ve sinematografinin incelendiği birinci bölümde tümdengelimsel bir yol izlenmiş, öncelikle estetik kavramı tarihsel süreci içerisinde incelenmiş, ardından, felsefenin bir alt disiplini olarak `felsefi estetik' ile ayrı ayrı sanat türlerine yönelen `bilimsel estetik' ayrımı yapılmıştır. İkinci bölümde, duyusallık, görsel duyum ve ışık, görsel algı ve sinematografi ayrı ayrı incelenmiştir.Sinematografik uzam algısı incelenirken iki boyutlu hareketli görüntüyü oluşturan yapısal (çerçeve, boyut, kamera objektifi v.b.) ve ilineksel (ışık, aydınlatma, kompozisyon v.b.) öğeler, sınıflandırılarak incelenmiştir. Sinematografik hareket, hem gerçeklikte hem de sinematografinin yarattığı uzamda zaman olgusundan ayrı düşünülemeyeceğinden, sinematografik hareket algısının incelendiği bölümde, öncelikle zaman ve hareket kavramlarının açıklanması yoluna gidilmiştir. Bu kavramsal belirlemeler ışığında sinematografik hareketi teknolojik olarak üreten kamera ve onu biçimsel olarak yapılandıran kurgu da temel konular olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is examined that `how? cinematography brouht about cinematographic extension and motion by way of its own skills that can be possible to human perception.With the aim of study to give whole information, cinema composition is approached as a production that arisen from the entirety of organic relations between perceptional structure of human,reality and its representative.A deductional way is followed in the first chapter in which aesthetic and cinematography is examined, primarily the concept of aesthetic is examined in its historical progression , after that, `philosophical aesthetic? as a sub discipline of philosophy and `scientific aesthetic? which tends to the sorts of art seperately are discriminated. İn the second chapter, sensibility, visual sensation and light, visual perception and cinematography are examined seperatelyWhen examined the perception of cinematographic extension, structural (frame, dimension, camera lens etc.) and accidental (light, lightning, composition etc.) elements are examined by classification, those form two dimensional vision. As the cinematographic motion can not be considered apart from phenomenon of time both in reality and in the extension that created by the cinematography, in the chapter the cinematographic motion perception is examined, primarily , the way of explaining the concepts of time and motion is resorted. Under the light of these conceptional determinations the camera that produces the cinematographic motion technologically and the editing that formally constructs it, are also examined as basic subjects.