Veri madenciliğinde kullanılan sınıflandırma yöntemleri ve bir uygulama
Classification methods used in data mining and an application
- Tez No: 261854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS SINIKSARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte elde tutulan veri miktarı artmış, saklanan ham veriyi bilgiye dönüştürmek geçmişe göre daha da önem kazanmıştır. Verinin bilgiye dönüşümü, karı arttırarak rekabetçi ortama daha kolay uyum sağlamaktan veri sahibini anlamaya kadar birçok avantaj sağlayabilmektedir. Veri madenciliği ham veriyi bilgiye dönüştürmede istatistiksel yöntemleri ve makine öğrenme algoritmalarını kullanan bir araçtır. Bu çalışmada veri madenciliğinde sınıflandırma yöntemleri incelenmiş, bir yardım derneğinden alınan veriler üzerinde, yardım edilme kararını etkileyen faktörleri inceleyen ve yardım kararı alınmasını model kurarak otomatize etme amacı güden bir tahmin modeli geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of technology, the amount of data which is kept has increased and transforming the data into knowledge has become more important than the past. Transforming the data into the knowledge has a lot of advantages from accomodating oneself to competitive atmosphere by increasing the profit to understand the owner of the data. Data Mining is an instrument that uses statistical methods and machine learning algorithms to transform data into knowledge. In this paper, the classification methods of Data Mining are investigated and a forecasting model which analyses the factors affect giving assistancy and aims to automatize the decision of aiding using data taken from a charity house is developed.