Fındıkta destek politikalarındaki değişimin üretici üzerindeki etkisi
The effect of changes on ıncentive policies of hazelnut upon the producer
- Tez No: 261858
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fındık Türkiye tarımsal üretimi ve ihracatı için en önemli ürünlerden biridir. Bu nedenle, fındık sektöründe uygulanan destekleme politikalarının Türk ekonomisi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu çalışmanın ana hedefi, Türk fındık sektörünü araştırmak ve tarımsal politikalardaki değişikliğin fındık üreticisi üzerindeki etkilerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The hazelnut is one of the most important agricultural products of Turkey for both agricultural production and exportation. Therefore, the incentive policies applied to hazelnut sectör has a considerable effect on the turkish economy. The main objective of this study is to investigate the turkish hazelnut sector and determinate effects of changes on the agricultural policies upon the hazelnut producers.