Türkiye'de istikrar politikaları ve işsizlik
Stabilization policies and unemployment in Turkey
- Tez No: 261859
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Ekonomik istikrarı sağlamak amacıyla uygulanan politikalara istikrar politikası denir. İstikrar politikaları, ödemeler dengesindeki istikrarsızlıkları giderici ve kalıcı bir iyileşme, yurt içi enflasyon hızında ve işsizlikte gerileme ya da bu ikisinin bileşimi gibi genel makro ekonomik hedeflere kavuşmak için hazırlanmış geniş kapsamlı ekonomik tedbirler bütünüdür. Bu anlamda istikrar politikalarının amacı, ekonomilerde ortaya çıkan dalgalanmaların ve olumsuz etkilerin bertaraf edilmesini sağlayarak ekonomilerde tam istihdam ve fiyat istikrarının sağlandığı bir ekonomik ortam yaratmaktır.Sonuç olarak, yoksulluğun, mutsuzluğun ve insana yaraşmayan yaşam şartlarının nedeni olan işsizlik, gerek bireyler gerek toplumlar üzerinde olumsuz etkilere sebep olan bir olgudur. Dolayısıyla işsizlik, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin en önemli sorunlarından birdir. Ancak, IMF destkli istikrar politikaları işsizliği önlemeye odaklanmadığından IMF politkalarının uygulandığı ülkelerde işsizliğin artmasına kronik hale gelmesine sebep olmaktadır.Bu tezin amacı, IMF politikalarının genelde Türkiye ekonomisi ve özelde ise işsizlik üzerindeki etkilerini incelemek ve politika geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Çalışmada teorik ve istatistiksel yaklaşım kullanılarak konu incelenmiştir. Çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Hazine Müsteşarlığı (HM) verileri esas olarak alınmıştır. IMF destekli istikrar politikalarının, Türkiye'de işsizliği artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Policies performed for obtaining economical stability is called stabilization policies. Stabilization policies are the sum of comprehensive economical measures made for achieving general macro economical aims such as to remove unstability in balance of payment and a permanent improvement to reduce the speed of domestic inflation and unemployment or resultant of both. In this sense, the aim of stabilization policies is to create an economical environment which has full employment and price stability by eliminating flactuations and negative effects occuring in the economy.As a result of poverty, unhappiness and unsuitbale living conditions of human, unemployment is a fact causing negative effects on both individuals and society. Consequently, unemployment is one of the major problem of all societies and economies: developed and underdeveloped While developed countries can overcome unemployment problems themselves, developing countries are generally applying to the International Monetary Funds (IMF) to solve this problem. Unfortunately, due to not focusing on unemployment policies, stabilization policies supported by IMF have caused to increase unemployment and led to become chronical problem in countries where IMF policies applied.The aim of this thesis to analyze the effects of IMF policies on economy, in general, and unemployment, in particular, in Turkey, and also,contribute to policy developments. In the study, theoretical and statistical aproach applied to analyze the thesis problem. Data are collected from Turkish Statistical Institue (TurkStad), State Planning Organization (SPO), Undersecretariat of Treasury (UT) According to study, it is concluded that stabilization policies supported by IMF in Turkey has caused to increase unemployment.