Vergi suçlarında iştirak tekerrür ve birleşme
Participation repetition and merger on tax offenses
- Tez No: 261864
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Vergi suçları kendi içinde; idari vergi suçları ve kamusal vergi suçları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İdari vergi suçları idare tarafından değerlendirilmekte ve ceza kesme işlemleri idare tarafından yapılmakta iken; kamusal vergi suçlarında ise adli yargı makamları tarafından adli süreç gerçekleştirilmekte ve gerekli görüldüğü takdirde yine adli makamlar tarafından cezaya hükmolunmaktadır. Vergi suçlarının özel oluşum biçimleri olan iştirak, tekerrür ve birleşme durumlarına idarenin ve dairi yargı anlayışı ile adli yargı anlayışı arasında ciddi farklar ortaya çıkmakta, idarenin kestiği bir ceza için temyize giden ve cezadan vazgeçilen bir durumda, aynı suçtan adli yargı makamlarınca cezaya hükmedilmiş bulunulmaktadır. Buda yargıya olan güvenin azalmasına sebebiyet vermektedir. Vergi suçlarına idarenin ve ceza mahkemelerinin arasındaki görüş farkından doğan uyuşmazlıkları ortaya koymak ve mümkün olduğunca gidermek amacı ile bu tez çalışması yapılmıştır. Bu sorunun oluşturulmasında kullanılan yöntem öncelikle vergi suçunun idari ve kamusal vergi suçları ayrımında incelenmesi, bu ayrım çerçevesi korunarak özel oluşum biçimleri olan iştirak tekerrür ve birleşme durumlarında idari ve kamusal vergi suçlarında meydana gelen ayrımlar ve değerlendirme süreçleri ele alınarak, ayrıntılı olarak açıklamaya çalışılmıştır. Daha sonra 5237 Sayılı Yeni Türk Ceza Kanununu aynı konulardaki anlayışı dile getirilmeye çalışılarak, vergi suçlarına ceza prensiplerinin olası uygulanması durumunun uygunluğu araştırılarak elde edilen bulgular değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tezin sonuç bölümünde ise; vergi ceza hukukunda ve ceza hukukundaki iştirak, tekerrür ve birleşmeye ait uygunluk ve uyuşmazlık belirlenerek, bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için gerekli adımlar net ve kapsamlı bir şekilde ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax offenses are subdivided into two as administrative tax offenses and public tax offenses. While, administrative tax offenses were evaluated by the public administration and public administration is responsible for the charging of the due monetary fines; public tax offenses, on the other hand, were prosecuted and if necessary were penalized by the judiciary. Association, repetition and merger, which were special compositional forms of tax offenses, create major differences in respect of these subdivisions. While a fine charged by the public administration can be appealed and hence annulled, the judiciary can penalize the offender for the same charge. This may harm the public trust in the judiciary. This dissertation aims to remove the different perspectives between the public administration and the judiciary vis-à-vis the tax offenses. The methodology used here consists of the analysis of the tax offense in the light of the public and judicial distinction. This frame of analysis is preserved while the distinctions concerning the administrative and public tax offenses in cases of association, repetition and merger, which were special compositional forms of tax offenses, are examined comparatively. The same methodological procedure is also followed while the respective evaluative processes are examined simultaneously. Afterwards, the approach of the new legal code, Law no. 5237 to be precise, to these issues is exposed. The possible application of the principles of the criminal law to tax offenses is analyzed. The dissertation is concluded by asserting the appropriate and the controversial aspects of the criminal tax law and criminal law, concerning association, repetition and merger. Finally, solutions to these discrepancies are suggested in a comprehensive and evident manner.