İstanbul'da iktisadi ve sosyal hayat (123 no'lu İstanbul Kadı Sicil Defterine göre)
Economic and social life in Istanbul (Regarding to İstanbul Kadi Registration)
  1. Tez No: 261865
  2. Yazar: BİRSEN UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAL?A
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Şeriyye defterleri, Osmanlı Devletinde iktisadi ve sosyal hayatı irdelememizisağlayan çok önemli arşivlerdir. Burada, İstanbul Müftülüğü'nde bulunan 123 no'luşeriyye defteri esas alınmıştır. 1817 yılında, sur içi İstanbul'unun esnaf ve ticaretbaşta olmak üzere iktisadi ve sosyal hayatının aydınlatılmasını hedeflenmiştir. 123no'lu şeriyye defterinin tümünün transkripsiyonu yapılmıştır. Özellikletranskripsiyonun tümünün yapılması çok önemlidir. Konu ile ilgili araştırmacılaratemel kaynak oluşturabilir.Ayrıca söz konusu şeriyye defterinin Temmuz-Eylül ayları arasındaki belgelerinözeti yapılmıştır. Böylece günümüz Türkçesi ile yazılan metin özetleri ile konu ilgilikişiler Osmanlı tarihi hakkında bir döneme ait sağlıklı bilgilere ulaşabileceklerdir
Özet (Çeviri)
Şeriyye registers are important archives of Ottoman Empire about economic andsocial life. This study is based on 123 coded şeriyye register and it is taken as vitalsource. We aim to enlighten trade and commerce life of Ottoman people in 1817.We have translated 123 coded şeriyye register, which is written in Ottoman alphabetinto Latin alphabet. This transcription is very important, since it may be mainhistorical source.We have also summarized in daily Turkish language of July-September period of thementioned şeriyye register. Thus people dealing with this subject can reach dailyTurkish summarized texts and will have some information about the period ofconsidered time duration.