5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan tekerrür, iştirak ve içtima hükümlerinin vergi kaçakçılığı suçları bakımından yargı kararlarıyla birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of repeat participation and consolidated provisions in the Turkish Criminal Law No. 5237 with jurisdictions with respect to tax evidence crimes
  1. Tez No: 770293
  2. Yazar: CENNET CEYDA BOĞA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ SARILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye ve Vergi Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Vergiler kamusal hizmetlerin finansmanını sağlamak amacıyla tahsil edilmektedir. Vergilerin düzenli bir şekilde tahsil edilmesi hazine menfaatleri için gerekliliktir. Bununla beraber, vergilerin kanuna uygun şekilde tahsil edilmesi önemlidir. Kanuna uygun şekilde vergisel yükümlülüklerin yerin getirilmesi kamu düzenini de sağlayacaktır. Bu sebeple kanuna uymayan ve verginin zamanında tahsil edilmesini önleyen, kanunda suç sayılan fiillerin oluşması halinde bazı yaptırımlar öngörülmüştür. Bu yaptırımlardan kuşkusuz ki en ağırı hürriyeti bağlayıcı cezalardır. Vergi konusuna ilişkin hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren suçlardan en yaygın işlenen suç tipinin vergi kaçakçılığı suçu olduğu açıktır. Vergi kaçakçılığı suçuna ilişkin, ayrıca Vergi Usul Kanununda herhangi bir düzenleme yok ise, Türk Ceza Kanununun genel ilkelerine bakılması gereklidir. Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen iştirak, tekerrür ve içtimaı hükümleri de vergi suçlarına uygulanabilir. Zira vergi kaçakçılığı bir suç olduğu için, iştirak yoluyla işlenmeye elverişlidir. Aynı şekilde bu suç ile başka bir suç da birleşebilir. Yine belli bir zaman içerisinde tekrardan suç işlenmesi halinde tekerrür hükümleri de gündeme gelebilecektir. Bu çalışmanın amacını vergi kaçakçılığı suçlarının Türk Ceza Kanunundaki iştirak, tekerrür ve içtima hükümleri bakımından değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Vergi Usul Kanunu'nda en son yapılan yasal değişikliklerinde ele alındığı bu çalışmada mahkeme kararları, seçilmiş bazı ülkelerdeki benzer düzenlemeler incelenmiş, konuyla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Vergi, Vergi Kaçakçılığı Suçu, Vergi Cezası, İştirak, Tekerrür, İçtimaı.
Özet (Çeviri)
Taxes are collected to enable the financing of public services. Regular collection of taxes is of great importance to treasury interests. However, it's crucial that taxes are collected, abiding by the laws, for fulfilling the tax liabilities in accordance with the law will also ensure public order. Acts which prevent the timely and legal collection of taxes are considered felony. For this reason, in such events, some sanctions have been provided, the heaviest of which is restriction of freedom. The heaviest felony connected to taxes the punishment of which is restriction of freedom, undoubtedly is tax evasion. If there is no regulation applied in the Tax Procedure Law regarding tax evasion, one should consult the general principles of the Penal Code. Provisions regarding complicity, recidivism, and joinder regulated by the Penal Code can also be applied to tax crimes. Since tax evasion is a felony, it can be committed through complicity. Moreover, this crime can be committed within a joinder of crimes. Likewise, if the felony has been committed repeatedly, recidivism provisions can also be applied. The aim of this study is to evaluate the tax evasion crimes in terms of participation, recurrence and aggregation provisions. In the study, in which the problems experienced in practice and solution proposals on the subject were found, evaluations were made on the subject in the light of judicial decisions. KEYWORDS : Tax, Tax Evasion Crimes, Tax Penalty,Complicity, Recidivism, Joinder