Yenilenebilir enerji kaynakları AB ve Türkiye uygulamaları
Renewable energy resources EU and Türkiye's implementations
  1. Tez No: 261880
  2. Yazar: MUHAMMET SELÇUK BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sanayi devrimi ile kömürün, 1900'lü yılların başında da petrol'ün kullanılmaya başlanması ile kömür ve petrol modern zamanlara damgasına vuran kaynaklar olmuşlardır. Ancak bu kaynakların sınırlı olması ve yüksek oranlarda tüketiliyor olması nedenleri ile özellikle sanayileşmiş ülkeler yeni enerji kaynakları arayışlarına girmişlerdir.Yenilenebilir enerji kaynakları alanında yapılan çalışmalar 1970'li yıllara kadar çok hızlı ilerlememiştir. Bu yıllara kadar fosil kaynakların ucuz ve kolay temin edilmesi nedeniyle daha yüksek yatırım, araştırma geliştirme ve işletim maliyeti gerektiren fosil-olmayan enerji türleri üzerinde çalışmalar ilgi görmemiştir. Ancak 70'li yıllarda ard arda gelen petrol krizleri nedeniyle bu alana ilgi artmış özellikle fosil kaynağı olmayan ülkelerde ekonomik ve stratejik nedenlerle fosil dışı kaynaklardan enerji elde etme yarışı başlamıştır. Çalışmamızda yenilenebilir kaynakların neler olduğu, nasıl ortaya çıktığı, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'de bu kaynaklar konusunda neler yapıldığı incelenmektedir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yenilenebilir enerji kaynaklarının tanımının yapılmasına, nasıl ve ne zaman kullanılmaya başlandığının anlatılmasına ve güncel olarak bu kaynakların küresel enerji tüketiminden aldıkları paya yer verilmiştir. İkinci bölüm ülkemizin tüm müktebasatının uyumlaştırmaya çalıştığı AB'deki durum incelenmiştir. AB'de bu alanda yapılan çalışmalar, birliğin aldığı tedbirler, teşvikler ve düzenlemeler araştırılmıştır. Son bölümde ise Ülkemizde yapılan çalışmalar incelenmiş ve sonuç olarak önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada enerji santrallerinin kurulu güçleri megawatt (Mw) cinsinden yıllık üretim miktarları ise gigawatt (Gw) cinsinden verilmiştir. Enerji santrallerinin kurulum maliyetlerinin hesaplanmasında sektör temsilcileri ve konu uzmanlarının görüşlerine de başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, energy is the one of the most spoken issues, according to it?s the utilization rates considered as development indicators, and due to it?s resources are not evenly distributed, it has strategic value. Due to with the industrial revolution the coal, in the early 1900?s the petroleum was started to be used, the both have become the resources of primary importance in the modern times. But because of these resources are limited and being consumed at higher rates, especially industrialized countries began to quest for new energy resources.The studies in the field of renewable energy sources until the 1970?s did not progress very fast. Until these years, due to the fossil resources were cheap and easy to obtained, the studies on non-fossil energy types which requiring higher investment, research and development and operating cost has not seen such interest. Bu in the 70?s consecutively petroleum crises had caused increased interest in this area. Especially in the countries that have not fossil resources, the race started with economical and strategic motives to obtain energy from non-fossil resources. In our study, what are the renewable resources, how these resources emerged, what is done about these resources in European Union (EU) and Türkiye is examinedThe study consists of three parts. In the first part, definition of renewable energy resources, how and when these used, and a share of consumption of resources in the current global energy consumption were given. In the second part, EU to whom all the regulations of our country is working to align with its regulations, cases were investigated. The studies in this area in the EU, the measures taken, incentives and arrangements have been investigated. In the last section, the studies examined in our country and as a result of suggestion have been made. In the study, installed capacity of powers plants in the megawatt (Mw), annual production quantities in the gigawatt (Gw) denominated. The views of sector representatives and subject specialists are also applied in the calculation of power plants installation costs.