İşçilerin yasal greve müdahalesi: Grev oylaması
Intervention of workers on legitimate strike: Strike ballot
  1. Tez No: 261883
  2. Yazar: ŞEREFETTİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Toplu pazarlık sürecinin en önemli amacı toplu sözleşmenin masada ve taraflarca imzalanmasıdır. Çünkü toplu pazarlık süreci sonunda hem işçiler yeni haklara kavuşacak hem de işveren biten süreç ile birlikte asıl işine odaklanabilecektir. Ancak toplu pazarlık süreci bazen masada bitmemektedir. Bu takdirde işçi sendikası grev hakkını kullanma aşamasına gelmektedir.Grev hem işçiler için hem de işveren için maliyeti yüksek olan bir yoldur. Greve gitmeden önce işçilerin düşüncelerini belli etmelerine imkan veren müessese ?grev oylaması? dır. Grev oylaması, 1963 yılından beri Türk Hukuk sisteminde grev kararı alındıktan sonra belli sayıda işçinin yazılı istemi üzerine uygulanmaktadır. Grev oylaması işyerinde çalışan sendikalı veya sendikasız tüm üyelerin katılımı ile gerçekleştirilmektedir.Grev oylamasını ancak işyerinde çalışan işçiler isteyebilir. Bu konuda işçi sendikası veya işverenin grev oylaması talebinde bulunması mümkün değildir. Grev oylaması işyerinde iş saatleri dışında gizli oyla yapılmaktadır. Grev oylamasına katılacak kişilerin tespiti, grev oylamasının kapsamı ve şartlarının belirlenmesi yapılacak grev oylamasının yasallığı için oldukça önemlidir. Çünkü gerekli prosedür yerine getirilmeden yapılan grev oylaması iptal ile sonuçlanabilir. Hatta sürelere uyulmaması durumunda grev oylaması hakkı dahi ortadan kalkabilir.İşçi sendikaları başlangıçta grev oylamasına soğuk bakmış ve şiddetle eleştirmişlerdi. Ancak süreç içinde bu tepkilerin ortadan kalktığı görülmektedir. İşveren tarafı ise baştan itibaren grev oylamasına benimseyen bir tavır takınmıştır. Grev oylamasında hayır oyunun çıkması ile birlikte toplu iş sözleşmesinin Yüksek Hakem Kurulunca imzalanması da oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Most important aim of the collective bargaining process is to reach an agreement between parties on the negotiation table. Because, at the end of the collective bargaining process, workers will gain new rights and employer will focus on his core business. However it is not the case in all procedures to conclude an agreement on negotiation table. In this case, trade union will perform their right to strike.Strike is a high cost way for both workers and the employer. Before calling a strike, the mechanism which will provide for workers the opportunity to express their will is the strike ballot. Since 1963, strike ballots have been conducted upon the written request of workers in Turkish Legal System. Strike ballots are conducted with the participation of all workers in a workplace whether they are member of a trade union or not.Only the workers employed in the workplace shall request the strike ballot. Trade union or employer has no authority to request strike ballot. Strike ballot has to be conducted in workplace out of working hours, with secret vote. For the legitimacy of the ballot, the determination of participants, scope of ballot and the conditions are crucial. Because when the necessary procedures are omitted, the strike ballot will be annulled. Moreover, in case of inconformity with the time limits, the right to strike ballot will be nonexistent.At the beginning trade unions had been distant to strike ballot and harshly criticized the mechanism. However, it can be seen that these reactions disappeared during the process. Employer side has always supported the strike ballot. It is also important to note that in case of ?no? vote, the collective agreement will be concluded by the High Board of Arbitration.