Kısa vadeli sermaye hareketleri ve T.C. Merkez Bankası'nın para politikası uygulama sorunları
Short term capital movements and Central Bank of the republic of Turkey's monetary policy application problems
- Tez No: 261884
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
1990'lı yılların başından beri sermaye, sanayileşmiş ülkelerden, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere akmaktadır. Sıcak para olarak da adlandırılan Kısa vadeli sermaye akımları içinde de göreli olarak önemli olmaya başlamıştır. Kısa vadeli sermaye fonları, faiz arbitrajından yararlanarak yüksek getiri olanakları sunan gelişmekte olan ülkelere yönelmektedir. Kısa vadeli sermaye girişleri, enflasyonist baskılar, yerel para biriminin değerlenmesi ve cari işlemler dengesindeki bozulma gibi sorunlara yol açmaktadır. Kısa vadeli sermaye akımlarının tersine dönmesi sonucu finansal krizler yaşanabilmektedir.Türkiye de gelişmekte olan bir ülke olarak sık sık kısa vadeli sermaye hareketlerinin ekonomik kriz etkileriyle karşılaşmaktadır. Türkiye'de sermaye hareketlerinin tersine dönmesi sonucunda 1994 ve 2000-2001 krizleri yaşanmıştır. Kısa vadeli sermaye, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası uygulamasında bazı sorunlar yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Capital has flowed from industrial countries to developing countries like Turkey since early 1990s. Short term capital funds, named as ?hot money? as well, has become relatively important in capital inflows. Short term capital funds have been running in to the developing coutries which have higher profit advantages by the motivate of interes arbitrage. Short term capital inflows are associated with inflationary pressures, a real exchange rate appreciaton, a deteriation in the current account. Financial crise may occur in the case of an opposite change in the short term capital flows.Turkey as a developing country has often confronted with the effects of economic crises of short term capital flows. 1994 and 2000-2001 crises occured in Turkey because of an opposite change in the short term capital inflows. Short term capital inflows caused some problems in the Central Bank of the Republic of Turkey?s monetary policy applications.