Bilişim teknolojilerindeki gelişmenin ekonomik yapı değişikliğine etkisi
Impact of information and communication technologies on changes of economic structure
- Tez No: 261885
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bilişim teknolojileri 21.asrın yüksek teknoloji addettiği teknoloji ürünüdür. Bunun hayatın her tarafında kullanıldığını kimse inkar etmemektedir. Bu teknoloji hızlı yayılan, hızlı gelişen, her tarfta kullanılan, insanın yaşamına her yönden tesir eden psikolojik, sosyal, iktisadi değişimlere neden olan teknolojidir. Bu tez araştrımasının amacı bilişim teknolojilerinin ekonomik yapıya etkisini öğrenmektir. Bu etki önemli, devamlı etkin olması ile birlikte çok çeşitlidir de.Araştırma üç bölümde hazırlanmıştır, ilk bölümde yapı ve ekonomik yapı hakkında kavramsal çalışma ve ekonomik yapı değişiminin nedenleri ele alınmıştır. Ikinci bölümde bilgi, bilgi ekonomisi ve bilişm teknolojilerindeki gelişme istatistiki verilerle anlatılmaktadır. Üşüncü bölümde tezin esas araştırma konusu bilişim teknolojilerinin ekonomik yapıyı etkilemesi incelenmiştir.Araştrıma sonucu bilişim teknolojilerinin ekonomik yapıya önemli etkileri tespit edilmiştir. Bu etkiler hem makro hem mikro düzeyde gerçekleşmektedir, özellikle bilişim yatırımlarını erkenden başlamış olan ülkelerde sonuçları görünmektedir. Bilişim teknolojileri ekonominin her tarafında kullanılmalarıyla özellikle hizmet sektöründe önemli gelişmelere neden olmaktadırlar. Araştırma çeşitli ülkelerin istatistik verileri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies are the most usual general purpose high level technologies of the 21. century. They are being used in every part of the human life. This type of technologies is diffusing very rapidly, is developing too speedily and has many impacts on social and economic structure. The aim of this study is to investigate effects and impacts of information and communication technologies to economic structure change.This study divided into three chapters; first chapter discussing term of structure, second chapter tell about information, information and communication technologies their improving, in last chapter investigating the main theme of thesis.As a result, we found many important impacts and relationships between İCT development and economic structure changes. ICT effects are very obvious in service industry, especially in countries that have early started to invest to information and communication technologies. In study have been used statistical data of various countries.