Avrupa Birliğinin e-ticarete yönelik yeni nesil düzenlemeleri ve Türk hukuku yönünden incelenmesi: Platform regülasyonu, dijital hizmetler ve dijital pazarlar yasa tasarıları
New generation of regulations of the European Union for e-commerce and an examination of Turkish law in terms of: Platform regulation, drafts of digital services act and digital markets act
  1. Tez No: 722656
  2. Yazar: MEHMET KAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bilgi toplumuna geçiş aşamasının en önemli unsurlarından olan bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, ekonomik ve sosyal faaliyetlerin yapısında önemli değişiklikler meydana getirmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber internet adıyla ortaya çıkan yapılanma daha sonra bireylerin ve toplumların etkileşime geçmesine ve bu yapı üzerinden ticari faaliyetler yürütmesine kadar varmıştır. İnternetin ticari faaliyetlerde kullanılması ise elektronik ticaret veya e-ticaret olarak adlandırılan kavramın ortaya çıkmasını ve dünya üzerinde elektronik ticaret faaliyetlerinin başlayıp gelişmesini sağlamıştır. Hazırlanan bu çalışma, e-ticaret konusunda dünyada yaşanan gelişmeleri, uluslararası kuruluşlar bünyesinde yapılan çalışmaları, Türkiye'de e-ticaret konusunda yaşanan gelişmeleri, hukuki düzenlemeleri ve Avrupa Birliği'nde e-ticareti düzenlemeye dönük 2019/1150 Kullanıcı İşletmeler İçin Çevrimiçi Aracılık Hizmetlerinin Adil ve Şeffaf İşleyişinin Artırılması Hakkında Regülasyon, Dijital Hizmetler Yasa Tasarısı ve Dijital Pazarlar Yasa Tasarısı çerçevesinde yeni nesil mevzuatları ve bu mevzuatların iç hukukumuza aktarılmasına yönelik değerlendirmeleri ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The developments in the information and communication technologies, which are the most important elements of the transition phase to information society, have made important changes in the structure of economic and social activities. With the development of technology, the structuring that emerged with the name of internet has reached up to the interaction of individuals and societies and carrying out commercial activities through this structure. The use of the internet in commercial activities has led to the emergence of the concept of electronic commerce or e-commerce and to the beginning and development of electronic commerce activities around the world. This study aims to discuss developments in e-commerce in the world, studies carried out in international organizations, developments in e-commerce in Turkey, legal arrangements and new generation legislation on regulating e-commerce in the European Union within the scope of P2B Regulation, Draft Digital Services Act and Draft Digital Markets Act and evaluations for the harmonization of these legislations.