Türkiye ve Azerbaycan'da bütçe sistemleri
Budget systems in Turkey and Azerbaijan
- Tez No: 261886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yüzyılda dünyada küreselleşmenin etkisi artmaya başlamış ve bu süreç kamu maliyesi alanında yeni kavramların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Ortaya konulan kuramlar sonucunda devletin görev ve fonksiyonları tartışılır hale gelmiştir. Ülkeler, yaşanan gelişmelere ayak uydurmak için çeşitli reformlar yapmayı gerekli bulmuşlardır.Devletin gelir ve gider düzeyini yansıtan bütçe, kamu maliyesi alanında önemli bir yere sahiptir. Bu yönden kamu maliyesinde yapılan düzenlemelerde, etkinlik ve verimliliğin sağlanması amacıyla devlet bütçesine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.Çalışmada ülkelerin kendi iç dinamikleri ve dünyadaki gelişmelerden kaynaklanarak Türkiye ve Azerbaycan'da bütçe sisteminde yapılan reformlar ve bu reformlarla yeniden düzenlenmiş bütçe sistemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Türkiye ve Azerbaycan'ın bütçe sistemlerini karşılaştırıp, onların ortak ve farklı yönlerini belirledikten sonra, Azerbaycan bütçe sisteminde, çağdaş bütçe sisteminin yaratılması, bütçe kapsamının genişletilmesi, çok yıllı bütçelemeye geçilmesi, denetim sisteminin geliştirilmesi, hazine sisteminin etkinleştirilmesi ve bütçe şeffaflığının sağlanması yönünden halen yapılanmaya ihtiyaç duyulan alanların olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The effect of globalization in the world has started to increase last century. This process caused occurrence of new theories in the public finance. In the reason of new theories of mission and state function became disputable. The states have decided to make various reforms to be abreast existing improvements.The budget the reflecting income and costs in itself, plays important a role in the public finance. In connection with the purpose to make effective and prolific lead reforms in public finance, there have been made reforms of the corresponding state budget.In this thesis have been aimed to compare reforms which proceeded from developments in the world and have been made in budgetary system of Turkey and Azerbaijan and updated systems by these reforms.Having compared budgetary systems of Turkey and Azerbaijan and having found out their similarity and distinction, it is possible to draw the following conclusion. The Azerbaijan budgetary system still requires changes, such as, creation of modern budgetary system, expansion of volume of the budget, transition on multiyear budgeting system, expansion of control system, improvement of work of exchequer and transparency increase in budgetary system.