Finansal serbestleşme sürecinde ticari bankaların fon kaynak ve kullanım yapısı
The Structure fund resource and usage of commercial banks during the financial liberalization
- Tez No: 89240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
107 ÖZET Finansal serbestleşmeyi ulusal finans piyasaları üzerindeki baskı unsurlarının ortadan kaldırılması ve ülke ekonomisinin uluslararası sermaye hareketlerine açılması olarak tanımlayabiliriz. Finansal serbestleşmeye ilişkin başlıca üç yaklaşımın olduğu görülmektedir. Bunlardan ilki McKinnon - Shaw Yaklaşımıdır. McKinnon - Shaw Yaklaşımında finansal serbestleşme ile reel faiz oranlarının uygulanması, tasarrufların artması, buna bağlı olarak da yatırıma yönelen kaynakların artması yoluyla ekonomik büyümenin hız kazanacağı ileri sürülmektedir. Bu yaklaşıma alternatif olarak ortaya çıkan Yeni Yapısalcı Yaklaşım ise finansal serbestleşmenin ekonomik büyümeyi yavaşlatarak enflasyonu yükselteceğini savunmaktadır. Son yaklaşım ise Yeni Keynesyen Yaklaşımdır. Bu yaklaşımda artan faiz oranlarının piyasada efektif talebi daralttığı ve büyüme hızını olumsuz etkilediği vurgulanmaktadır. Türkiye' de finansal serbestleşme süreci ise 24 Ocak 1980 Kararları sonrasında 1 Temmuz 1980 Kararnamesi ile başlamıştır. Bu karar ile faiz oranları üzerine konulan tavanlar kaldırılmış, faiz oranlarının piyasada serbestçe oluşumuna yönelik uygulamalar gündeme gelmiştir. Sermaye hareketlerinin serbestleşmesi ile yükselen faiz oranları ve aşırı değerlenmiş döviz kuru politikaları ülkeye belli bir süre için sıcak para girişine neden olmuştur. Finansal serbestleşme sürecine katkıları olan 4 Şubat 1988 Kararları ile Türk parasına olan talebin canlanması hedeflenmiştir. Şubat 1988 Kararları döviz ikamesini tersine çevirerek T.C.M.B' ye döviz akışını hızlandırmayı amaçlamıştır, bu kararların ardından T.C.M.B 'nin döviz varlıklarında artışlar olmuş ve 1988 yılında T.C.M.B. gözetiminde döviz piyasası kurulmuştur ve bu piyasanın en önemli unsurları bankalar ve yetkili108 döviz büroları olmuştur. Bu uygulamalar sonucu bankaların yabancı para cinsinden işlemleri artmıştır. 1989 yılında 32 Sayılı Kararın yürürlüğe girmesi ile TL 'nı konvertibl para statüsüne alınması konusunda adımlar atılmıştır. Menkul kıymetlerin ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda giriş ve çıkışlarının serbestleştirilmesi de fınansal serbestleşme sürecine olumlu katkılarda bulunmuştur. 5 Nisan 1994 Kararları ile TL'nın dış değerine bir ölçüde istikrar kazandırılmış, faizler ekonomik açıdan istikrarlı bir düzeye çekilmiş, iç borçlanma faizleri kısmen gerileme eğilimine girmiştir, ancak bu olumlu gelişmeler kısa vadeli olmuştur, daha kökten ve yapısal değişimlere ihtiyaç vardır. Finansal piyasaların temel unsurları olan ticari bankalar fınansal serbestleşmenin beraberinde getirdiği faiz oranları ve döviz kuru belirlenme serbestisi sonucunda fon kaynak ve kullanım yapılarını bu gelişmelere uyarlamışlardır. Fon kaynakları kısmında meydana gelen en belirgin değişiklik toplam mevduat içinde vadeli mevduatın payında meydana gelen artış ile yabancı para cinsinden mevduatın toplam mevduatlar içindeki payında ortaya çıkan artıştır. Bu vadeli mevduatın vadelerinin de 1-3 ay arasında yoğunlaşması dikkat çekicidir. Finansal serbestleşme döneminde özellikle daha önceden yaşanan banka iflasları nedeniyle bankaların özkaynaklara verdiği önem giderek artmış ve mevzuatlarda yapılan değişiklikler de özkaynakların önemini ortaya çıkarmıştır bankaların kaynak maliyeti de bu uygulamalardan olumsuz olarak etkilenmiştir. Finansal Serbestleşme döneminde kamu kesiminin borçlanma gereksinimi nedeniyle bankaların menkul kıymetler cüzdanı içerisinde kamu kağıtlarının payının sürekli artması ve bankaların diğer kaynaklara göre riski düşük, getirişi yüksek olan bu kaynaklara yönelmeleri de bu dönemin ilgi çekici gelişmelerindendir.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY Financial liberalization can be defined as the removal of the pressures on the financial markets and the opening of the national economy to the international capital movements. It is seen that there are mainly three approaches to the financial liberalization. First of these is the McKinnon - Shaw approach. In the McKinnon - Shaw approach it is claimed that the raising of interest rates by financial liberalization, causing an increase in the savings, increases the sources directed to investment and thus accelerates the growth of the economy. New Structuralist Approach which was proposed as an alternative to this approach on the other hand, states that financial liberalization will slow down economical growth and accelerate inflation. In this approach it is indicated that the raising of interest rates constricts the effective demand in the market and adversely affects the growth rate. The financial liberalization period in Turkey has started with the 24 January 1980 Decisions. With this decision, the ceilings put on the interest rates were removed and applications for the free formation of the interest rates in the market were put into agenda. The increasing interest rates with the liberalization of capital movements and the over valued foreign exchange policies caused hot money to enter into the country for a while. It was targeted to reanimate the demand towards the Turkish currency by the 4 February 1988 Decisions which have some contributions 'to the financial liberalization period. The February 1988 Decisions aimed to accelerate foreign exchange in flow to the Central Bank by reversing the foreign exchange substitution. After these decisions there had been some increase in the foreign exchange assets of the Central Bank and in 1988 a foreign exchange market was established under the supervision of the Central Bank. The most important factors for the formation of this market are110 the banks and the foreign exchange offices. As a result of this application, the operations of the banks in terms of foreign currency increased. In 1989, with the entering into force of Law Numbered 32, steps were taken for the Turkish currency to have the status of convertible money. Also the liberalization of the entrance and exit of stocks and bonds and other capital market instruments to and from the country had also positive contributions to the financial liberalization period. With the 5 April 1994 Decisions, the foreign value of Turkish currency was somewhat stabilized, the interest rates were taken to an economically stable level, and the interest of domestic lendings started showing inclination of getting back, however these positive implementations have been short termed and there is a need for more radical, structural changes. Commercial banks which are the main elements of financial markets have adapted their structure for fund sources and usage to these developments such as liberalization in determining interest rates and foreign exchange currency which come together with the financial liberalization. The most evident change which occurred in fund sources is the rise in the share of the time deposits in total deposits, and also the rise in the share of deposits in terms of foreign currencies within the total deposits. It is also considerable that the time deposits are concentrated mostly in the 1 to 3 months periods. In the period of financial liberalization, especially because of the bankruptcies observed before, the importance given to the self sources by banks have increased gradually and this was also reflected in the changes made in the legislations. Also the cost of sources of banks were adversely affected from these applications. Another interesting phenomenon of this period is that, within the period of financial liberalization the share of public papers have continually rised in the portfolio of banks because of the lending needs of the publicIll sectors and the banks were directed to these papers as the risk of these papers were quite low while their gain is high.