Türkiye'de enflasyonu önlemede istikrar programlarının etkileri (1980-2001 Dönemi)
The Effects of stability programmes on preventing inflation in Turkey (1980-2001 Period)
  1. Tez No: 136961
  2. Yazar: OSMAN NACİ KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Enflasyon 1970'li yıllardan beri Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri ekonomide kimi zaman baş gösteren olumsuzluklara birtakım istikrar tedbirleri alınarak müdahale edilmeye çalışılmıştır. İnceleme dönemimiz olan 1980-2001 dönemi arasında belli başlı üç istikrar politikasına başvurulmuştur. Bu üç politikamn temelde ki amacı ekonomik istikran bir bütün halinde sağlamak olmakla beraber, ekonomik istikrarsızlığın bir kuvvetli bir göstergesi olan yüksek enflasyonu aşağı düzeylere çekerek ekonomik istikran sağlama uğraşısı amaçların içinde en göze çarpanı olmuştur. Hükümetler her üç istikrar politikasında enflasyonu aşağıya çekmek isterlerken işin talep yönünü dikkate almışlar, arz yönüne ise bakmamışlardır. Yani talebi baskı altına alarak enflasyonu aşağıya çekmek istemişlerdir. Üretimi nicelik ve nitelik olarak artırmak ve böylece enflasyonu önleme çabalan bir politika etkinliği olarak benimsenmemiştir. Sonuçta istenilen düşük enflasyon seviyelerine bir türlü ulaşılamamıştır. Gerekli altyapı düzenlemelerine gidilmeden, tabanı oluşturulmadan ve mali piyasalara gerekli derinlik kazandırılmadan, 1980 yılların sonlarında alınan kararlarla sermaye hareketlerine sağlanan serbestlik birçok sıkıntılan beraberinde getirmiştir. Kısa vadeli sermayeyi her ne pahasına olursa olsun Ülkeye çekme gayreti ekonominin dinamiklerinin bozulmasına neden olmuş ve neticede Kamu' nun borçlanma gerekleri çok üst noktalara ulaşmıştır. Kamu Kesimi Borçlanma Gereği'nin zaman içinde artması ülkeyi faiz ödemeden başka bir işlevi olmayan bir Devlet bütçesi yapmak zorunda bırakmıştır. Bu ise enflasyon ataletinin yerleşmesine neden olmuş ve ileriye yönelik beklentiler, enflasyonun kalıcı bir şekilde düşmemesine olanak sağlamıştır. Enflasyonu önleme politikaları çeşitlidir. Bunlar: talebi baskı altına almak, üretimi oransal ve çeşit olarak artırmak ve geniş halk kitleleri ile yürütülen mali ve iktisadi politikalara ilişkin olarak konsensüs sağlanması ve güven verici politikalara taviz verilmeden devam edilmesi v.b. politikalar olarak sıralanabilir. Ancak Türkiye'de enflasyonun varlığının kamu açıklarıyla paralellik arz ettiği konusundason dönemlerde görüş birliğine varılmıştır. Eğer Türkiye'de enflasyon önlenmek isteniyorsa, kamu açıklarını minimum düzeylere indirecek birtakım iktisadi, mali ve sosyal politikaların derhal uygulamaya konulması ve bunun toplumun bütün katmanlarını kucaklayacak şekilde yapılması gerekliliğidir. Bu sağlandığı şekilde enflasyon kademe kademe indirilir ve onu besleyen kaynaklar (enflasyonist beklentiler) zayıflatılır ve alınacak ilave tedbirlerle istenen düşük oranlı enflasyon seviyelerine ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Inflation is going on to be one of the main problems of Turkey since 1970. The negative occurences, that came out time to time after the foundation of Turkey Republic, have been intervened by taking stabilization programs. Three main stabilization policies were applied in the period that we chose for analysing. The basic aims of the these three main policies is to achieve economic stability as a whole. Nevertless, reducing high inflation, which is the strong indicator of economic unstability, is the most striking objective of all the programs. The governments took into account the demand side of economy by egnoring supply phase while they were trying to reduce inflation rate. In the other word, they all wanted to reduce inflation keeping the demand under pressure. It was not considered as a policy for reducing inflation by increasing production in both quantity and quality. As a result, low inflation rates could not be acquired. With the decisions taken after 1980's, the fredom provided to capital motions revealed out many problems because of the degiciency of regulations, without constituting bases and without acquiring needed deepness. The efforts to attract short-term capitals to the country diminished the dynamics of economy and as a consequence of these developments, depts needed by public increased more and more by time. With the rise of the depts needed by the governments driven the country to a position that the state always had to make the budgets on the basis of paying interests without realising any other function. This process made the inflation more stable and it was failed in reducing inflation. There are various policies preventing inflation. These are: 1.Keeping the demand under pressure, 2.1ncreasing the production in quantity and sorts, 3. Reaching to a consensus with the public in financial and economic policies, 4.1mplementing reliable policies and etc. But for Turkey, it is asserted that inflation rate presents a parellel trend with the public deficits. If it is wanted to reduce inflation rate in Turkey, some economic, IIIfinancial and social policies that are able to reduce public deficits should be immediately put into application and the program have to sorround all the gruops of the society. If this policy and program are applied, inflation may decrease gradually, sources of the inflation can be weakened and it can be reached to low inflation levels with the additional measures. IV