Müşteri ilişkileri yönetimi: Bankacılıkta müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati üzerine bir uygulama
Customer relation management: An implementation on customer satisfaction and customer loyalty in banking
  1. Tez No: 261906
  2. Yazar: JÜLİET KOSTANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Müşteri İlişkileri Yönetimi, gittikçe artan rekabet koşulları içerisinde önemli bir pazarlama stratejisi olmuştur. Uzun dönemli ilişki kurarak müşteri sadakatini sağlamak ve müşteri memnuniyetini artırmak, firmaların tek önemli rekabet aracıdır.Globalleşmeyle birlikte giderek yoğunlaşan rekabet koşulları içerisinde, ürün ve hizmetlerin birbirlerine benzerliği ve taklit edilebilirliğinin en önemli farklılaşma noktası, Müşteri İlişkileri Yönetimidir.Bu çalışmada, müşteri ilişkileri yönetiminin etkileri, önemi ve araçlarına değinilerek, bankacılıkta müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerine bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bunun için İstanbul'un Şişli Bölgesi Bankaları pilot bölge olarak seçilmiş ve burada banka müşterisi olan 232 kişiye anket çalışması yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Customer Relations Management is an important marketing strategy in competitive situations increasing day by day. Obtaining customer loyalty by building long term relations and increasing customer satisfaction are the most important competitive tools for companies.Customer Relations Management is the most important differentiation point of similarity and ability of imitation of products and services; in the competition situations that intensify with globalization.In this study, the effects, importance and tools of Customer Relations Management were mentioned and an application was realized on customer loyalty in banking business. For this; Şişli region?s banks in İstanbul were chosen as application area and 232 people that are bank clients were conducted to the questionnaire