Politik iş çevrimleri: Türkiye örneği
Political business cycles: The case of Turkey
  1. Tez No: 261909
  2. Yazar: NURTAÇ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Ekonomi ile siyaset arasındaki etkileşim makro ekonomide önemli bir alanın açılmasını da beraberinde getirmiştir. Bu yazında, ampirik olarak gözlemlenebilen olgulardan biri de yeniden seçilme ve siyasi çıkar güdüleriyle hareket eden siyasi aktörler ile iktisadi dalgalanmalar arasındaki ilişkidir. Politik iş çevrimleri, hükümet yetkililerinin yeniden seçilme olasılıklarını artırmak ya da kendilerini destekleyen ve temsil ettikleri seçmen grubunun ekonomik çıkarlarını gözetmek suretiyle makro ekonomik politika araçlarını manipüle etme eğilimleri, araçlar üzerine sistematik etki edebilme durumu sonucunda ekonomide görülen dalgalanmalar olarak tanımlanabilmektedir. Bu çalışmada, politik iş çevrimlerinin kavramsal çerçevesi içerisinde, ekonominin siyasi amaçlı manipülasyonu için kullanılan makro ekonomik araçların değişimi incelenmekte, söz konusu araçların manipülasyonun Türkiye'de politik iş çevrimlerinin varlığına işaret edip etmediği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The interaction between economics and politics has constituted an important macro economic scope. In this literature, one of the most ampirically observed phenomenon is the link between political actors inclined to be reelected in next elections or acting in an attitude of political interest and economic fluctuations. Political business cycles refer economic fluctuations as a result of incumbent politicians? tendencies of manipulating economic policy tools and posing systematic influence on these tools, namely to manipulate the economy in the direction of their self interests in order to maximize their votes for reelection and protect the interest groups that support themselves in elections. This paper presents a stylized framework of political business cycles and examines methods, tools used by political agents to manipulate the economic policies. These are also evaluated in the case of Turkey with the aim of examining the possibility of political cyclec in Turkey via manipulation of these tools.