Politik iş çevrimleri ve enflasyon: Türkiye örneği
Political business cycles and inflation: The Turkish case
- Tez No: 162026
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UTKU UTKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET 1970'li yıllarda ortaya çıkan politik iş çevrimi literatürü daha önceden dışsal olarak kabul edilen politika otoritelerinin davranışlarını stratejik bir oyun çerçevesinde içselleştirmektedir. Çeşitli ülkelerde bu konuda yapılan araştırmalar artan oranda sürmektedir. Yapılan çalışmalar hemen hemen her ülkede politik iş çevriminin farklı bir türü için kanıt bulmaktadır. Politik iş çevrimlerinin enflasyonun seyri üzerindeki etkisinin araştırılması Türkiye'deki enflasyonu açıklamada yeni ipuçları verebilecektir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de politik iş çevrimlerinin enflasyonun seyri üzerinde iktisadi ve ekonometrik etkisinin olup olmadığını analiz etmektir. Bu amaçla politik iş çevrimi literatürüne değinilmiş ve enflasyonla arasındaki ilişki açıklandıktan sonra kurulan model ekonometrik uygulamaya tabi tutulmuştur. Çalışma üç bolümden oluşmaktadır. Birinci bolümde araştırmanın konusu ile ilgili tanımlara yer verilerek literatürdeki gelişmeler araştırılmaktadır. İkinci bolümde politik iş çevrimi ve enflasyon arasındaki ilişki bir model çerçevesine oturtulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise kurulan modele dayanarak uygulama yapılmış sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The behaviors of policy makers which were considered as exogenous before have been taken as endogenous in a strategic policy game framework in Political Business Cycles literature which was appeared from the 1970s. Many studies which aim to determine the PBC in many countries are going up with increasing interest Those studies report different evidence for different species of the PBC in almost all countries. Searching the existence of the PBC's effects on the inflation in Turkey will be useful to explain the long life inflationary process. The main purpose of the study at hand is to analyze economically and econometrically whether the PBC has any effect on the inflationary process in Turkey. Keeping this purpose in mind, after surveying the relevant PBC literature we constructed a model capturing the relationship of inflation and the PBC, and then we applied it to econometric techniques. The study has three chapters. In the first chapter, some background information for theoretical discussion is given and the literature is surveyed as well. A model which is capturing the relationship of inflation and the PBC is built in the second chapter. The last chapter is devoted to empirically analyze this relationship in the model, and to evaluate the results theoretically. VI