Türkiye ekonomisinde 2000 yılı sonrası uygulanan iktisat politikaları çerçevesinde Türk vergi sisteminin gelir dağılımı üzerindeki etkileri
The effects of turkish taxation system on income distribution within the framework of economic policies applied after 2000 in Turkish economy
  1. Tez No: 261911
  2. Yazar: ALİ PİŞKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Türkiye'de 2000 yılı sonrası uygulanan iktisat politikaları çerçevesinde Türk Vergi Sistemi'nin gelir dağılımı üzerindeki etkilerinin incelendiği bu çalışmada, vergi kanunlarında 2000 yılı sonrası yapılan önemli düzenlemelerin gelir dağılımını hangi yönde etkilediği açıklanmaya çalışılmıştır. Günümüzde gelir dağılımı sorunu, ülkeler için çözülmesi gereken bir konu durumunda bulunmaktadır. Gelir dağılımı eşitsizliğinin arttığı durumlarda sosyal devlet ilkesi zarar görmektedir. Bu nedenle devlet, iktisat politikaları aracılığıyla ekonomiye müdahale etmekte ve dolaylı veya dolaysız olarak gelir dağılımını değişikliğe uğratmaktadır. Bu kapsamda çalışmada; iktisat politikaları, vergi sistemi ve gelir dağılımı kavramları açıklanarak, bunların birbirleriyle ilişkileri irdelenmiştir. Türkiye'de 2000 yılı sonrası gelir dağılımı ve uygulanan iktisat politikaları belirtilmiş, vergi kanunlarında gerçekleştirilen değişikliklerin gelir dağılımı üzerindeki etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Turkish Taxation System on income distribution were emphasized within the framework of economy policies applied after 2000 in Turkey, and also how the core modifications on tax laws instituted after 2000 affected the income distribution was tried to be explained. Nowadays income distribution problem is an issue that should be solved by the countries. Social state principle is suffered, social justice and social peace is being damaged in the case of rising iniquity of income distribution. Therefore the governments intervene to the economy through the economic policies and directly or indirectly income distribution is caused to changes. Economy policies, taxation system and income distribution and the relationship between these has been explained and examined in the study. The income distribution and applied economy policies has been specified and the effects of the tax laws? regulations on the income distribution.