Türk bankacılık sisteminde suistimallerin engellenmesinde iç denetimin rolü
Internal audit?s role on defying frauds in the Turkish banking system
  1. Tez No: 261912
  2. Yazar: İLKER DURKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Uluslararası bankacılık sisteminin belirlediği kararlar çerçevesinde ülkemizde yapılan düzenlemeler, bankaların her türlü riske karşı daha dayanıklı bir sermaye yapısına ulaşmasını hedeflemektedir. Uluslararası kararlar doğrultusunda oluşturulmaya çalışılan etkin risk yönetimi sistemi de her türlü riskin ölçülmesini ve kontrol edilmesini amaçlamaktadır. Operasyonel risk kapsamında değerlendirilen personel suistimalleri, maddi kayıpların yanı sıra yaratacağı itibar riskinin boyutlarının öngörülememesi nedeniyle, kontrolü açısından büyük zorluklar taşımaktadır. Suistimallerin engellenmesi amacıyla, asıl görevlerinden biri suistimallerin engellenmesi ve tespiti olan iç denetim birimlerinin çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir. İç denetim alanında yaşanan değişim sonucu ortaya çıkan yaklaşımların Türk bankacılık sistemi üzerinde de etkileri olmuştur. Bu çalışmada, uluslararası düzenlemeler çerçevesinde yeniden yapılandırılan Türk bankacılık sisteminde, iç denetimin suistimallere karşı yürüttüğü faaliyetler ile uygulamada sergilediği yaklaşımlar incelenmiş ve suistimallerin engellenmesinde iç denetimin etkinliğinin arttırılabilmesi amacıyla, oluşturulmasında fayda olabileceği düşünülen düzenlemeler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The regulations set up in Turkey around the framework of the international banking system?s decisions aim to provide banks with a capital structure resistant to any kind of risks. Effective risk management system, which is tried to be achieved in accordance with international regulations, aims to measure and control all kinds of risks. As a source of operational risk, personnel frauds carry difficulties in controlling, since the risk of reputation it brings is hard to foresee as well as material loss. In order to restrain and defy frauds, great attention should be paid to the works of internal audit divisions, one of the main subjects of which is to restrain frauds. New encounters to internal audit have also influenced the Turkish Banking System. In this article, internal audit activities against frauds in Turkish Banking System regulated around international decisions are scrutinized and possible regulations that are considered to facilitate the effectiveness of internal audit in restraining fraud are investigated.