Türkiye ekonomisi'nde 2000 yılı sonrasında yaşanan yapısal dönüşümler ve uygulanan iktisat politikaları
Structural transformations and economic policies applied in turkish economy after year 2000
  1. Tez No: 449707
  2. Yazar: NESLİHAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RONA TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, özellikle 2000 sonrasında Türkiye'de uygulanan iktisat politikalarının değerlendirilmesi için yapılmıştır. Bu amaçla iktisat politikası, yapısal reform, finansal istikrar ve fiyat istikrarı tanımları ile enflasyon ve enflasyon hedeflemesi tanımları yapılmış, iktisat politikasının amaç ve araçları özetlenmiştir.Çalışmada, 2000 öncesi ve 2000 sonrası olarak iki bölüm halinde, özellikle Türkiye ekonomisinde 2000 yılı ve sonrasındaki ekonomik gelişmeler ve benimsenen ve uygulanan iktisat politikaları, hedefleri ve sonuçları özetlenmiştir.Sonuç bölümünde ise ekonomideki son on yıldaki niceliksel değişmeler dikkate alınarak yapısal dönüşüm ve uygulanan iktisat politikalarının fiyat istikrarına etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to evaluate economic policies applied in Turkish economy after year 2000. For this purpose, ecomonic policy, structural transformation, financial stability, and price stability, inflation and inflation targeting have been defined, and purposes and instruments have been summarized.In this study, economical progresses and adopted and applied economic policies in Turkish economy after year 2000 and in following years and their purposes and results have been summarized in two parts as before year 2000 and after year 2000.In the conclusion part, considering the quantitive changes in the economy in the last ten years, effect of structural transformation and economic policies on the price stability has been evaluated.