Türkiye ekonomisinde kamu kesimi finansmanında iç borçlanma yöntemi: 1980-2007
Internal finance methods used in Turkish economy: 1980-2007
  1. Tez No: 261917
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde modern devletlerin artan toplumsal ihtiyaçlar karşısında yükümlülükleri giderek artmaktadır. Bunun yanında, harcamaların finansmanında güçlükler yaşanmaktadır. Devlet harcamalarının temel finansman kaynağı vergiler ve vergi benzerleri olarak bilinir. Ancak günümüzde kamu gelirlerinin kamu harcamalarını karşılayamaması sonucu oluşan, kamu açıklarının kapatılmasında iç borçlanma zorunlu bir finansman aracı haline gelmiştir. İç borçlar, kamu bütçesinde yer alan hizmetlerin finansmanı için yurt içi kaynaklardan elde edilen alınması ve ödenmesi durumlarında ülkenin toplam kaynaklarının artması ya da azalması sonucunu doğurmayan ancak iktisadi ve sosyal etkileri bulunan bir kamu finansman aracıdır.Türkiye'de, meydana gelen kamu kesimi açıklarının finansmanında 1980 yılı sonrası, özellikle iç borçlanmaya başvurulması sonucu, iç borç stoku çığ gibi büyümüştür. Ancak sorun tek başına iç borç stokunun miktarındaki artış değil aynı zamanda vadelerinin de kısa olmasındadır.Bu çalışmanın amacı, 1980-2007 döneminde Türkiye'de başvurulan iç borçlanma ile finanse edilen kamu açıklarının ekonomik ve sosyal etkileri olduğunu ortaya koyabilmektir. Bu çalışmadan elde edilen en önemli sonuç, kamu açıklarının finansmanında uygulanan ekonomi politikalarının ülke açısından yarattığı etkileri ortaya çıkartmaktadır. Burada önemli olan, kamu gelirlerinin yetersizliğinden kaynaklanan iç borçlanmanın faiz ve anapara ödemesi şeklinde ortaya çıkan parasal yükü değildir. Daha fazla önemli olan, nesiller arası bir yük teşkil eden, alındıklarında toplumun büyük bir kısmı tarafından hissedilmeyen ancak vadesi (ödeme süresi) geldiğinde ülke ekonomisini önemli ölçüde etkileyen iç borçlanma dolayısıyla ülkenin ve gelecek nesillerin uğradığı refah kaybıdır.
Özet (Çeviri)
At the present day modern governments? responsibilities are growing gradually in view of increasing social demands. Besides, there are difficulties in financing of expenditures. Main finance sources of government spendings are known as taxes or taxes substitutes. However, today to meet public deficit, which occurred as a result of public revenues? not meeting public expenditures, internal finance has become an essential means of financial instrument. An internal debt is a means of financial instrument which is derived from domestic sources and used to finance the services in public budget. It does not result in increase or decrease in country?s total sources when taken or paid, but it has economical and social effects.After 1980, in Turkey as a result of internal finance to meet public deficit, internal debts budget grew incredibly. But the problem was not only the increase in the amount of internal debts budget but also short maturity.The aim of this study is to show that between 1980 and 2007 in Turkey the application of internal debt to finance public deficit has economical and social effects.The most important result gained from this study is to point out the effects of the applied economic policies to finance public deficit in terms of country.What is important in here is not the financial burden occurred as the payment of internal debt?s principal and interest resulted from inadequacy of public revenues but what is more important is that although it has been burden among the generations, most of the people even do not recognize its borrowing. However, when due date comes, it effects the country?s economy significantly and causes the loss of welfare of next generations.