Dünyadaki yeni trendler çerçevesinde Kırgızistan ekonomisinde devletin değişen rolü
  1. Tez No: 261918
  2. Yazar: OMURKAN NURKAMİLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde globalleşme sürecinde bağımsızlığını kazanan Kırgızistan ekonomisinden hareketle, bölgede ekonomik sorunlara geniş yer ayrılarak, çalışmanın ana tartışma konusunu oluşturan devletin değişen rolüne ilişkin çıkarsamaların okuyucu tarafından bir bütünlük içerisinde görülmesi hedeflenmiştir.Çalışmanın ana bölümlerinden ?Dünyadaki Yeni Değişimler ve Kırgızistan'' başlığı altında dünyada meydana gelen değişim dinamikleri incelenmiştir. Bu değişimlerin Kırgızistan üzerinde etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ?Globalleşme Sürecinde Kırgızistan Ekonomisi? ve `'Devletin Belirlediği Ekonomik Reformlar'' başlığı altında Sovyet sonrası dönemde ekonomik kriz, krizin nedenleri ve bu krizden kurtulmanın çabalarından ve uygulanan reformlardan bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ?Günümüzde Kırgızistan Ekonomisi? ve ?Devletin Ekonomideki Rolü? başlığı altında Kırgızistan ekonomisinin makroekonomik durumu ve devletin belirlediği hedef doğrultusunda ekonomideki değişen rolü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, approaching economy of Kyrgyzstan who declared its independence during globalization process, regional economic issues are widely discussed and the main thema of the study, interferences of alternating governmental role is aimed to be given in a complete picture.One of the main parts of the study ?New Changes in the World and Kyrgyzstan? gives detailed information about the changing dynamics in the world for last century. By this method, it is aimed to analyze effects of this changes on Kyrgyzstan?s economy. Third part of the study ?Economy of Kyrgyzstan in Globalization Process? and ``Economical Reforms Applied By State?? titles tells us about the economical crisis after Soviet period, factors of crisis, solutions and reforms made to solve the crisis in Kyrgyzstan . In fourth part of the study, ?Economy of Kyrgyzstan Nowdays? and ``The Changing Aspect Of State Within The Economy?? are discussed.