Çok rejimli eşik değerli hata düzeltme modelleri ile Türkiye ekonomisinde bütçe açıklarının analizi
Analysis of budget deficit in Turkish economy with multiple regime error correction models
- Tez No: 261916
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmada varyansta ve ortalamada doğrusal olmayan model ayrımı vurgulanmıştır. Birim kök kavramı ve yapısal kırılmalı birim kök testleri incelenmiş ve bu testlerin doğrusal olmayan birim kök testleri ile olan farkı vurgulanmıştır. Ekonometri litaratürüne yeni katılan doğrusal olmayan koentegrasyon ve hata düzeltme modellerinin incelendiği bu çalışmada birim kök testlerinde ve hata düzeltme modellerindeki rejim sayıları yapılan testlerle tespit edilmiş ve tahminler yapılmıştır. 3 rejimli birim kök ve 3 rejimli hata düzeltme modelinin en iyi sonucu verdiği bu çalışmada, elde edilen sonuçlara göre Türkiye ekonomisinde genel bütçe dengesinin GSMH'ye oranı -0.038 ile 0.032 aralığında sürdürülebilirdir.
Özet (Çeviri)
This paper emphasizes the distinctions between the nonlinear models in mean and nonlinear models in variance. At the same time, it examines the unit root process and unit root tests with structural breaks and points to differences between these tests and nonlinear unit root tests. This paper which uses the recently developed nonlinear cointegration and error correction models determines and estimates the number of regimes in unit root tests and error correction models. According to the analysis, unit root test and error correction model with three regimes give the most appropriate results. The findings show that general budget balance of Turkish Economy is sustainable between -0.038 and 0.032 interval.