Küreselleşme sürecinde Türkiye'nin uluslararası rekabet gücü: Türk beyaz eşya sanayii için bir uygulama
International competitiveness of Turkey in globalization process: An appşication for Turkish white goods industry
  1. Tez No: 261928
  2. Yazar: ELİFE AKİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bilgi ve teknolojiye dayalı sektörlerin dünya ticaretinden aldığı pay hızla artmaktadır. Dünya çapında rekabet gücüne sahip olabilmek için yenilik yapabilme kabiliyetine sahip olmak gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin serbest piyasa ekonomisine geçişle birlikte yaşadığı dönüşüm çerçevesinde beyaz eşya sektörünün rekabet gücü ve sürdürebilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Türk beyaz eşya sektörünün rekabet gücü analizi, Balassa'nın ?Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi? ve Porter'ın Elmas Modeli'ne göre yapılmıştır. Sonuç olarak Türk beyaz eşya sektörü rekabet gücüne sahiptir. Ancak, sektördeki firmaların sektörün rekabet gücünü devam ettirirken, katma değeri daha yüksek, yoğun bilgi ve Ar-Ge yatırımı gerektiren, ileri teknolojili ürünlere geçiş yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The sectors that depend highly on know-how and technology have increasing share in global trade. Innovative ability is a requirement to have competitive power in global scale. This study aims to identify the competitive power and of white goods sector its sustainability in Turkey in context of liberalized market conditions in Turkey. The study employs Balass?s ?Revealed Comparative Index? and Porter?s Diamond Model approach to analyze the white goods sector in Turkey. Results show that white goods sector in Turkey has competitive power. However, companies in the sector have to switch to high-tech products that require intensive know-how and R&D investment.