Bağımsızlık sonrası Azerbaycan ve Dünya Bankası ilişkileri
After independence, Azerbaijan and the World Bank relations
  1. Tez No: 261929
  2. Yazar: SABUHI HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra diğer gelişmekte olan ülkeler gibi Azerbaycan da uluslararası mali kuruluşlara ihtiyaç duymuştur. Bu uluslararası kuruluşların başında Dünya Bankası ve IMF gelmektedir. Çalışmamızın merkezinde ise Dünya Bankası yer almıştır. Azerbaycan Dünya Bankası ile 17 yıla yakın bir süredir işbirliği içindedir. Bu kapsamda tezde Azerbaycan'la Dünya Bankası arasındaki ekonomik ilişkileri araştırılmıştır.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde finansal serbestleşme sürecinde sermaye hareketleri, dış borçlanma ve dış borçlanmanın kaynakları, ikinci bölümde Dünya Bankası'nın örgütsel yapısı ve Dünya Bankası Grubu anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise Azerbaycan ekonomisinin genel yapısı ve Dünya Bankası ile Azerbaycan'ın ekonomik ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
After collapse Soviet Union as other developing countries Azerbaijan also was need of international financial institutions. The main of the international organizations World Bank and IMF comes. The World Bank is located in the center of our study. About 17 years Azerbaijan and World Bank has been economic corporation. In this context, the thesis has been investigated of economic relations between Azerbaijan and World Bank.My thesis is consist of three chapters. In the first chapter was retailed capital movement in the process of financial liberalization, foreign borrowing and foreign borrowing sources, in the second chapter World Bank?s organizational structure and the World Bank Group. And in the last chapter was researched general Azerbaijan economy and economic relations with World Bank.