Türkiye'de kurumsal sosyal sorumluluk uygulaması: Kardelen Projeleri
The practise of corporate social responsibility in Turkey: The Projects of Kardelen
- Tez No: 261930
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşletmelerin topluma fayda sağlamak için yöneldikleri kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri varlıklarını devam ettirmeleri açısından etkili olmaktadır. Bulundukları toplumun kültürel, sosyal ve ekonomik yapısına bağlı olarak ortaya çıkan ve şekillenen bu faaliyetler gönüllü sorumluluklar olarak da kabul görmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde süreklilik taşıması daha zor olan bu uygulamalara farklı alanlarda rastlanmaktadır. Ülkemizde özellikle eğitim, sağlık ve toplumsal alanlarda sosyal sorumluluk amacıyla gönüllü sorumluluklar üstlenen işletmelerin ekonomik gelişmelerden etkilendiği görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de süreklilik özelliği taşıyan ?Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları: Kardelenler? projesi incelenmektir. Sivil toplum - işletme ortaklığı ile yürütülen proje ile ülkemizdeki mevcut durum değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Businesses to provide benefits to the society towards the corporate social responsibility activities in terms of assets will continue to be effective. The activities which are appeared and formed by cultural, social and economic structures of the society?s are accepted as volunteer responsibilities. Even though to carry on continuity of these applications are more difficult, these applications are found in different areas in developing countries. In our country, especially education, health and social areas of social responsibility of businesses to voluntarily undertake responsibility is affected by economic developments. This study is examined a successfull example of continuity properties in Turkey which is called as ?The Modern Girls of Modern Turkey: Kardelen?s Project?. By using this project which includes the partnerships between civil society and the business is evaluated the current situation in our country.