İlköğretim öğrencilerinin resimlerinde renk ve duygu ilişkisi ve kırmızının öğrencilerde yarattığı kavramsal ve simgesel çağrışımlar
The connection of color and sensation in the drawings of primary school students, and the conceptual and symbolic connotations of the red color in the students
- Tez No: 261975
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Araştırmanın birinci amacı, ilköğretim öğrencilerinin renkler ve duyguları arasında kurdukları bağı tespit edebilmektir. Bu amaçla, İlköğretim 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin tercih ettikleri renk ve duygu ilişkilerinin belirlenmesine yönelik ?Renk ve Duygu İlişkisi Anketi? geliştirilmiştir. Anket, öğrencilerin mutluluk, öfke, sevgi ve üzüntü gibi duygularını sarı, kırmızı, mavi, yeşil, mor ve turuncu renklerinden biriyle özdeşleştirmelerine yöneliktir ve ilköğretim 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden 273 kız, 321 erkek olmak üzere 594 kişilik örneklem grubuna uygulanmıştır. ?Renk ve Duygu İlişkisi Anketi?nin geliştirilmesi sırasında pilot uygulamalar yapılmış ve en uygun haline gelene kadar geliştirilmiştir. Anketin uygulanması sonucunda elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan grubun çoğunluğunun, sevgi ve öfke duygularını kırmızı, mutluluk duygusunu mavi, üzüntü duygusunu mor renkleriyle ilişkilendirdikleri görülmüştür.Araştırmanın ikinci amacı, renk ve duygu ilişkisinin temelinde yer alan kavramsal ve simgesel çağrışımların rolünü kırmızı rengi özelinde ortaya koymaktır. Bu doğrultuda yapılacak bir çalışma çocukların zihinsel ve sanatsal gelişimini anlamamıza yardımcı olacaktır. Türk toplumunda geçmişten bugüne, tarihsel, toplumsal ve sanatsal önemi olan kırmızının öğrencilerde yarattığı kavramsal ve simgesel çağrışımların neler olduğunun belirlenmesi amacıyla ?Kırmızı Renginin Kavramsal ve Simgesel Çağrışımları Ölçeği? geliştirilmiştir. Ölçek, son halini alana kadar bir dizi pilot uygulamaya tabi tutulmuş, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır.?Kırmızı Renginin Kavramsal ve Simgesel Çağrışımları Ölçeği? için yapılan faktör analizleri sonucunda iki alt ölçeğin ortaya çıktığı görülmüştür. Birinci alt ölçek, ?Kırmızı Renginin Kavramsal Çağrışımları Alt Ölçeği?, ikinci alt ölçek ise ?Kırmızı Renginin Simgesel Çağrışımları Alt Ölçeği?dir. Ölçeğin geçerlik-güvenirlik çalışmaları da iki alt ölçek için ayrı ayrı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first goal of our study is to explore the connection between colors and sensations, established by the primary school students. For this goal, we developed the ?Survey of Color-Sensation Connection? centering on identifying the connections between color and sensation, preferred by 4., 5., 6., 7., and 8. level-primary school students. This survey is directed to make the students to identify their sensations such as happiness, anger, affection and sadness with one of the colors of yellow, red, blue, green, purple and orange; and it is carried out with the sampling group of 594 students (273 females and 321 males) from 4., 5., 6., 7., and 8. level-primary school students. Through some pilot applications, the ?Survey of Color-Sensation Connection? was revised gradually, until it was evolved into the most appropriate design. According to the findings gathered from this survey, we came to the conclusion that the majority of the students, participated in the survey, associated the sensations of affection and anger with the color red, the sensation of happiness with the color blue, and the sensation of sadness with the color purple.The second goal of our study is to identify the role of conceptual and symbolic connotations that have taken their roots from color-sensation connection, by focusing on the red color, in private. A study targeting this goal would help us understand the intellectual and artistic developments of children. In order to disclose the conceptual and symbolic connotations in the children?s minds created by the red color, keeping its historical, social and artistic importance in the Turkish society from past to present, we designed the ?Scale for the Conceptual and Symbolic Connotations by the Red Color?. The scale had been taken to the validity and reliability tests through a series of pilot applications by the time it modified to the final form.Two sub-scales emerged after the factorial analysis implemented for the ?Scale for the Conceptual and Symbolic Connotations by the Red Color?. The first is the ?Sub-scale for the Conceptual Connotations by the Red Color?, and the second is the ?Sub-scale for the Symbolic Connotations by the Red Color?. The validity and reliability tests were separately taken for both sub-scales.