Tesadüfen elde edilen deliller
Evidence obtained by chance
- Tez No: 262002
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BEDRİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Maddi gerçeğe ulaşmada önemli araç olan delillerin, elde edilmesi ve değerlendirilmesi ceza muhakemesinin en önemli konusudur. Genellikle soruşturma olmak üzere bazen de kovuşturma aşamasında, delil elde etmek amacıyla başvurulan koruma tedbirlerinin başında arama, elkoyma, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi ve teknik araçlarla izleme tedbirleri gelmektedir. Bu tedbirlerin uygulanması sırasında, yapılmakta olan soruşturma veya kovuşturma konusu suç dışında başka suçların işlendiğine ilişkin delillere sıkça tesadüf edilmektedir. Ceza Muhakemesi Kanununun 138. maddesinde düzenlenen tesadüfen elde edilen delillerin ?özellikle iletişimin denetlenmesi sırasında elde edilen delillerin- mevzuatımıza yeni girmesi nedeniyle, bu delillerin elde edilmesi ve yargılamada kullanılması bakımından gerek doktrinde gerekse uygulamada çok ciddi ve yoğun tartışmalar bulunmaktadır.Çalışmamızda, tesadüfen elde edilen delillerin mahiyeti itibariyle, kişilerin temel hak ve hürriyetlerinin kısıtlanmasını gerektirdiği, diğer yandan ise suç delillerinin elde edilmesi ve kamu düzeninin sağlanması için başvurulmasının zorunlu olması nedenlerinden ötürü, serdedilen farklı bakış açılarına yer verilmiştir. Bu hususta geniş bir literatür taraması yapılmış, öğretinin ve uygulayıcıların tesadüfen elde edilen delillere bakışı ve değerlendirmesi araştırılarak bilimsel olarak irdelenmiştir.Bu bağlamda, arama, elkoyma, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi ve teknik araçlarla izleme tedbirlerinin uygulanması sırasında elde edilen tesadüfi delillerin hangi usul ve esaslar dahilinde elde edildiğinde hukuka uygun olup yargılamada ispat aracı olarak kullanılabileceği ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, bu delillerin elde edilmesi ve değerlendirilmesi hususundaki tartışma ve tereddütleri gidermeye yönelik tespit ve önerilerimize yer verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Tesadüfen elde edilen delil, arama, elkoyma, iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı, teknik araçlarla izleme
Özet (Çeviri)
Concept of collection and evaluation of evidence, the most vital instrument to reach reality of the facts, is one of the most substantial issues of the criminal procedure. Search, seizure, interception of communication by means of telecommunications, appointing an undercover investigator and monitoring measures through technical devices are among the most applied protection measures in collecting evidence during investigation and sometimes prosecution and judgement phases. In the course of application these measures, evidence, pointing out to other crimes than the crime subjected to ongoing investigation and prosecution, is often discovered. There was no regulation about this kind of evidences in our legal system. Therefore, there have been both intense theoretical and practical disputes regarding the collection and use of this kind of evidence in courts. Finally, evidence obtained randomly is regulated by Article 138 of the Turkish Criminal Procedure Code and has been recently included in our legislations.In this study, we have touched upon different approaches set forth due to the randomly obtained evidence which by its very nature imposes limitations on the fundamental rights and freedoms of the individual on one hand and the argument about the inevitability of use of such evidence in order to preserve public order. A broad review of the literature has been made on the subject as well as of the doctrine that underpins it. The viewpoints of those involved in the practice of the issue, as well as scientific evaluations of actual arguments relating to the data surrounding this subject has been completed.In this context, an evaluation has been made on the circumstances for the possibility to use the evidence obtained by chance during the exercise of search, seizure, interception of communication by means of telecommunications, appointing an undercover investigator and monitoring through technical devices. In the conclusion, that the evidence obtained and evaluated of the issues identified in the discussions and doubts, and suggestions for troubleshooting are included.Key Words : Evidence obtained by chance, search, seizure, interception of communication, undercover investigator, monitoring with technical devices