Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan ayrılıkçı Rum faaliyetleri ve Mustafa Kemal Paşa (1914-1922)
The Greek separatist movements in the Middle and the Eastern Black Sea
- Tez No: 262013
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
1914-1922 yılları arasında Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan ayrılıkçı Rum faaliyetleri, bölge halkına büyük acılar yaşatmıştır. Bölgede ayrılıkçı Rum çeteleriyle mücadelede tüm ülkenin kaderinin değişmesinde olduğu gibi, Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıkması bir dönüm noktası olmuştur.Pontus Meselesi genel anlamda Türkiye için Lozan Anlaşması'nın ardından sona ermiştir. Ancak Yunanistan için durum böyle olmamıştır. Yunanistan'da özellikle 1974 yılından sonra hükümetlerin desteğini alan ve faaliyetlerde bulunan 450'den fazla dernek kurulmuştur. Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde soykırım yaşandığını iddia eden bu derneklerin arasından 51 tanesi ise Türkiye'den toprak talebinde bulunmuştur.Bugün Yunanistan dışında kurulmuş olan ve Pontus propagandası yürüten 176 dernek vardır. Ayrıca çok sayıda internet sitesi ve basılmış kitapla halen propaganda faaliyetleri yürütülmekte, 19 Mayıs günü sözde soykırım günü olarak anılmakta, bunun için de anıtlar açılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra konu ile ilgili çekilmesi planlanan film projeleri de bulunmaktadır. Böylelikle soykırım iddialarının çok daha fazla kişiye ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bugün Avrupa Birliği içerisinde de konu gündem de tutulmaya çalışılmakta ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde bir baskı unsuru yaratılmaya çalışılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, 1914-1922 yılları arasında yaşanan ayrılıkçı Rum faaliyetlerini ve bu faaliyetlerle mücadelede Mustafa Kemal Paşa'nın rolünü ortaya koymak ve bugün de gündemde tutulmaya çalışılan iddiaların Türkiye'nin ulusal ve uluslararası güvenliğine ve uluslararası alandaki itibarı üzerinde yaratacağı olumsuz etkileri incelemektir.
Özet (Çeviri)
In the years between 1914-1922, people lived in Middle and the East Black sea region, suffered from Greek separatist movement. Mustafa Kemal?s arrival to Samsun became a turning point not only for the struggle with the Greeks in the region but also for the change of country?s destiny.In general meaning Pontus issue was closed for Turkey with agreement of Lausanne Treaty. However, the situation was different for Greece. Especially after 1974, more than 450 associations were established whit the support of Greek government. 51 of these associations who claimed that a genocide happened in Middle and East of Black Sea demanded land from Turkey.Today out of Greece, there are 176 associations who are conducting Pontus propaganda. These propaganda activities are still conducting by many web sites and printed books, and 19th of May are commemorating as a genocide day. In addition to all of these, there are some movie projects about this issue with the aim of expanding these genocide claims to more people. Today this issue is still being kept in the agenda of European Union and trying to create pressure factor on Turkey in the full membership process of European Union.The aim of this project is to introduce the Greek separatist activities in the years between 1914-1922 and the role of Mustafa Kemal Pasha?s struggle against these activities and analyse the negative effects of these claims on Turkey?s national and international security and Turkey?s reputation in international arena.