Hatay'ın Ana Vatana katılması stratejisinin analizi
The strategic analysis of Hatay?s joining to the mother land
  1. Tez No: 262014
  2. Yazar: İPEK LÖR
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KÜÇÜKŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde Hatay'ın ana vatana katılmasının stratejisi incelenmiştir. Böylesi bir incelemenin yapılabilmesi için Hatay'ın ana vatana katılmasında uygulanan strateji ile stratejiye yön veren olaylar arasındaki etkileşim incelenmiştir. Strateji; dinamiktir, sürekli gözden geçirilmeyi gerektirmektedir. Hatay'ın ana vatana katılması stratejisinin incelenmesi için öncelikle Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti topraklarından nasıl ayrıldığı incelenmiş, daha sonra ise stratejinin dayanak noktasını oluşturan bir gereklilik olan Hatay'ın bağımsızlığına kavuşmasının nasıl gerçekleştiği açıklanmıştır. Hatay'ın ana vatana katılma süreci, Misak-ı Milli'nin ilan ediliş tarihinden yani 18 Ocak 1920 tarihinden Hatay'ın ana vatana katılma kararının alınmasına yani 23 Haziran 1939 tarihine kadar uzanan bir olaylar bütünüdür. Bu zaman diliminde, hedefe ulaşılması için tehlikeler gözlemlenmeye başlamasıyla beraber, hedefi gerçekleştirebilmek adına, gerekli zamanlarda ?kriz yönetimine? başvurulmuştur. Bu sayede, karşılaşılan ya da karşılaşılabilecek olan sorunlar önceden sezinlenebilmiş, hedefe ulaşabilmek adına mevcut ya da olası tehlikeler alternatif yollardan yararlanılarak çözümlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, Hatay?s joining to the mother land and the strategic plan of Turkish Republic is analyzed. Strategy can be defined as the all steps to reach a certain goal. To make such a research, the interaction between the strategy that was fallowed during Hatay?s joining to the mother land and the events that leads to that certain strategy is analyzed. Strategy is dynamic; it has to be looked over continuously. To analyze Hatay?s joining to the mother land; first of all, the departure of Hatay from the main land has to be examined. Secondly, the necessity of Hatay?s freedom for the basic strategy is explained. The period of Hatay?s joining to the mother land begins with National Vow in January 18th 1920, and ends with the pact in June 23th 1939. The leading power of it is taken by the leader?s understanding of strategy. In other words, in the process from the date 18th of January 1920 that Misak-ı Milli was proclaimed, to Hatay's join to the mother land, a renewal strategy always exists for Hatay. Strategy has a target. This target is not gaining independence of Hatay but is gaining Hatay back to mother land.