ABD'nin Irak savaş stratejisinin incelenmesi (2003-2010)
A study on USA's strategy in the Iraqi War
  1. Tez No: 262012
  2. Yazar: LEVENT AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN EFEGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ABD'nin, 2003 yılının Mart ayında Irak'a yönelik askeri müdahalesi ile başlayan Irak Savaşında, aradan geçen yaklaşık sekiz yıllık sürece rağmen, halen savaşın hedeflerine tam olarak ulaşılamamıştır. İkinci Irak Savaşını konu alan bu çalışmada, Irak Savaşı'nı daha iyi anlayabilmek için öncelikli olarak, savaş, harekât, milli güç, strateji ve ABD'nin kuruluşundan 2003 yılına kadar diğer ülkelerle savaşa girerken izlediği strateji eğilimi üzerinde durulmuştur. Bu temel kavramların açıklanmasına müteakip, Irak savaşı ve ABD'nin İkinci Irak Savaşında uyguladığı savaş stratejileri üzerinde durulmuştur.Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Irak'a yönelik almış olduğu yaptırım kararları, 2002 yılına doğru BM üyesi ülkeler tarafından daha yumuşak şekilde uygulanır hale gelmiş ve Irak'la çeşitli anlaşmalar yapmaya başlamışlardır. Bu sırada ABD'de meydana gelen olan 11 Eylül saldırıları, ABD'ye, Irak'ı terörist örgütler ile ilişkilendirebilecek bir ortam sağlamıştır. Bu korku ortamı sayesinde Irak'a askeri müdahale yolunu açılarak, ABD İkinci Irak Savaşını 2003 yılının Mart ayında Birleşik Krallık ile birlikte başlatmıştır?Şok ve Korku? adlı savaş stratejisi ile Irak'ta başta ?rejim değişikliği? olmak üzere istediği hedefleri elde edebileceğini öngören ABD, Irak Ordusunun yenilmesine müteakip, gerilla harbi şeklinde mücadeleye devam etmesi sonucu strateji değişikliğine gitmek zorunda kalmıştır. Bu amaçla, 2005 yılında yenilenen hedefler ile ?Irak'ta Zafer İçin Ulusal Strateji? belgesi yayımlanarak uygulamaya konulmuştur. Savaşın uzaması ve ikinci strateji değişikliğinin de istenen sonuçları elde etmeye yeterli gelmemesi sebebiyle, 2007 yılında ?Akım? adlı yeni strateji, General Petraeus'ın Irak'a atanması ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır. Bu stratejinin en önemli hedefi, güvenliği sağlamak olmuş, bu amaçla öncelikli olarak çatışan toplulukların birbirlerinden ayrılmasına, bu sağlandıktan sonra diğer alanlardaki faaliyetlere geçilmesine çalışılmıştır. Savaşın kazanılması için son şans olarak değerlendirilen ?Akım? stratejisi, ilk sekiz ay istenen sonuçları üretemese de, 2008 yılı Eylül ayı itibariyle Irak'ta silahlı saldırı ve bombalama olayları belli bir seviyede tutulmaya başlanmıştır.Irak Savaşını başlatırken, Irak'ta komşuları ile barışçıl ilişkileri olan yeni bir rejim kurmayı amaçlayan ABD, geçen sekiz yılda henüz bu hedefine ulaşamamıştır. Irak'ın merkezi devlet yapısı savaş öncesi döneme göre daha kötü hale gelerek, Irak'ın kuzeyinde otonom bir bölge oluşmuştur. Bunun yanında Irak'ta yaşayan etnik ve dini gruplar arasındaki çatışma ve gerginlik ortamı, Irak halkının bir arada bulunmasını oldukça zor bir hale getirmiştir. ABD'nin Irak'tan çıkması veya askeri etkinliğini azaltması durumunda, Irak'ta yaşayan etnik ve dini gruplar arasında bir iç çatışmanın çıkması muhtemeldir. Böyle bir durumun, başta Türkiye olmak üzere, bölgedeki birçok ülkeyi etkileyeceği açıktır.
Özet (Çeviri)
Although eight years have passed by after the commencement of the Iraqi War by means of USA?s military operation on Iraq, the goals of the war have not yet been accomplished. In this study on the Second Iraqi War, concepts of war, military operations, national power, strategy and strategies followed by the US since its establishment until 2003 have been examined first. Following explanations on these basic subjects, Iraqi War and the strategies undertaken by the US during the Second Iraqi War have been investigated.Towards 2002, United Nations Security Counsil sanctions regarding Iraq had started being applied more flexibly by the UN member states and they had started signing certain treaties with Iraq. September 11 events that took place in the meantime, however, gave US an opportunity to correlate Iraq with terrorist organizations. USA, along with the UK, thus launched the Second Iraqi War with the aid of this era of terror.USA predicted it could achieve any goal in Iraq, mainly a change of regime, with its strategy named ?shock and awe?, however, following the defeat, The Iraqi Army started guerilla warfare, because of this USA had to change its strategy into guerilla warfare. For this purpose, a document named ?National Strategy for Victory in Iraq? was published and set into action in 2005. An even newer strategy named ?Surge? was set into operation in 2007 following the assignment of General Petraeus to Iraq, because the war took too long and the second strategy did not respond to the needs, either. The most essential objective of this strategy has been to provide security by means of ending disputes and then passing on to operations on other fields. The surge is regarded as the last resort to win the war, and altough the first eight months could not yield satisfying results, attack and bombing events have started being kept at a certain level in September 2008.USA had meant to establish a new regime in Iraq that had peaceful relationships with its neighbors, however this has not been accomplished in the eight years that have gone by. Structure of the central government in Iraq has degenerated into a state that is worse than the pre-war phase and an autonomous region has been formed in Northern Iraq. On top of this, clashes among different ethnic and religious groups in Iraq have made it harder for the people in Iraq to live together. In the case of USA?s departure or decrease in military effect, a civil war is possible among various ethnic and religious groups. It is clear that this will affect a number of countries in the region, starting with Turkey.