Yumuşak güç kavramı ve Türk dış politikasında yumuşak güç
Soft power and soft power in Turkish foreign policy
  1. Tez No: 240230
  2. Yazar: MEHMET ÇAMIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Güç konusu uluslararası ilişkiler disiplininde en çok tartışılan konulardan biridir. Güç, farklı boyutlarıyla, pek çok çalışmaya konu olmaktadır. Bu çalışmalardan bazıları güç kavramının anlamını ortaya koymaya çalışırken, bazıları da kavramı teorik çerçevede incelemektedir. Devletlerin politik amaçlarına ulaşmak için araç olarak kullandıkları güç kavramı çeşitli unsurlardan oluşmaktadır. Bu unsurların kullanım şekilleri göz önüne alınarak güç konusunda sınıflandırmalar yapılmaktadır. Güç unsurlarının diğer aktörleri zorlama, tehdit etme ve caydırma gibi amaçlarla kullanılması sert güç kullanımı olarak ifade edilirken, diğer aktörleri ikna etme ve istenilen çizgiye getirmek için kullanılması yumuşak güç olarak isimlendirilmektedir. Devletler arası ilişkiler tarihi incelendiğinde savaşı ve askerî kuvvet kullanmayı içeren sert güç kullanımının çok yaygın olduğu görülmektedir. Özellikle eski çağlarda sert güç kullanımı belirli bir amaca ulaşmak isteyen aktörler için neredeyse tek alternatif olarak algılanmıştır. Ancak uluslararası sistemde güç algısının değişmesi, sert güç kullanımının gücü kullanan aktöre meşruiyet sorunları yaratması ve sert gücün maliyetinin yüksek olması aktörleri yeni bir güç arayışına yöneltmiştir. Yumuşak güç uluslararası ilişkilerde sert gücün yarattığı zafiyetleri yaratmadan aktörlerin amaca ulaşmalarını sağlayabilecek güç türü olarak göze çarpmaktadır. Kaynağını ülkenin kültürüne, siyasi değerlerine ve dış politikalarına dayanan ve sert güçten farklı olan yumuşak güç pek çok ülke tarafından farklı vesilelerle kullanılmaktadır.Politik amaçlara sahip bir devlet olarak Türkiye'de gücü araç olarak kullanmaktadır. Kurulduğu tarih olan 1923'ten günümüze dış politikada amaçlarına ulaşmak için güç kullandığı olaylar incelenirse Türkiye'nin Kıbrıs Barış Harekatı, Kardak Krizi, S-300 Füze Krizi ve 1996-1998 Suriye Bunalımı'nda sert güç kullanmak suretiyle amacına ulaştığı değerlendirilmektedir. Bununla beraber Sert gücü anılan olaylarda kullanan Türkiye'nin güç konusundaki tek alternatifi sert güç değildir. Türkiye yumuşak güç potansiyeline de sahip bir ülkedir. Bu potansiyel farklı olaylarda ortaya koyulmuştur. Bu nedenle bu çalışmada Türkiye'nin güç uyguladığı olaylar incelenerek Türkiye'nin yumuşak güce sahip olduğu, Türkiye'nin yumuşak gücünün farklı olaylarda kullanıldığı ifade edilmiştir. Bu olaylardan Hatay'ın ana vatana katılması detaylı olarak incelenmiş ve Türkiye'nin da bu gücü sayesinde istediği politik amaçlara ulaştığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Power is among most frequently debated issues. It has been a subject matter to various studies with all its dimensions. Some of those studies primarily concerned with the definition of the term `power? whereas others assess the power in a theoretical framework. The power, as tool for states so as to achieve their political goals, is constituted by various elements. By taking in to account of all these elements, classifications concerning the `power? have been made. One of those classifications is hard power which refers to the use of coercion techniques, methods to threat or deter other actors whereas the other classification called as soft power comprises methods of persuasion to make others think alike. Any assessments made about the history of international relations may point out clearly that the hard power, which employs military power and wars, has been most common ways to settle the disputes between states. The use of hard power so as to address the international problems has been perceived as the single method especially in the past. However the alteration in the power perception in international community, legitimization problems and cost created by the use of hard power have directed the actors to search for an alternative type of power. In this search, soft power stands out as an alternative that would enable actor to refrain from the deficit created by the use of hard power. Soft power which depends on the culture, political values and foreign policies of the actor and presents changes from hard power has been used in various fields.As an actor aimed at reaching political goals, Turkey uses power as a tool as well as other states. The Cyprus Peace Operation, The Imia-Kardak crisis, S-300 Missile Crisis and 1996-1998 Syria Crises are the examples of the foreign policy moves in which Turkey reached its aims by the use of hard power. Along with this fact, hard power is not the sole alternative for Turkey. In addition to soft power, Turkey has soft power as well. In this vein, the foreign policy events, in which Turkey preferred use power, are examined in this work in order to point out that Turkey has soft power. Beyond its possession of soft power, there has been a case in which it achieved its political goals by using soft power. Apart from the possible sources of the soft power of the Turkey, the annexation of Hatay will serve as a detailed example in point that shows that Turkey is able to achieve its political aims by the use of soft power.