Türkiye'de yerel yönetimler ve çevreyi korumaya yönelik politikaları: Vaka analizleri ve Konya-Selçuklu Belediyesi'nde bir uygulama
The environment protection policies of local governments in Turkey: Case studies and the case of selkap ? Konya
  1. Tez No: 262029
  2. Yazar: AYŞE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERNUR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hızlı nüfus artışı, yaşam standartlarının yükselmesi, teknolojik gelişme ve kentleşmeye paralel olarak katı atıkların miktar ve çeşitleri her geçen gün artmaktadır. Bu atıkların doğaya olan olumsuz etkileri önemli bir çevre sorunu haline gelmiştir. İnsanların tüketim alışkanlıklarındaki değişmelere bağlı olarak katı atıkların içindeki plastik, cam, kağıt-karton, metal v.b. geri kazanılabilir nitelikteki atıkların miktarı da gün geçtikçe artmaktadır. Katı atıklar içinde önemli yer tutan bu maddelerin sağlıklı bir şekilde geri kazanılıp değerlendirilmesi; doğal kaynakların korunması, enerji tasarrufu ve ekonomik sebeplerden dolayı zorunlu hale gelmiştir.Sağlıklı ve sürdürülebilir bir atık yönetim sistemi, geri kazanılabilir atıkların çöp ile karışmadan kaynağında ayrı toplanması ve organize bir yapı içerisinde geri kazanım sürecinin gerçekleştirilmesini gerektirmektedir. Bu şekilde hem depolama alanına giden atık miktarı azaltılabilecek, hem de değerlendirilebilir atıklar hammadde olarak ekonomiye kazandırılabilecektir.Bu tez çalışmasında, Türkiye'de yerel yönetimlerin mikro ve makro ölçekte çevreyi korumaya yönelik politikaları ele alınarak, uygulama sonuçları vaka analizleri yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca Konya ili Selçuklu ilçesi örneği dikkate alınarak, Selçuklu Belediyesince yürürlüğe konulan ?Selçuklu Kaynağından Ayırma Projesi-SELKAP? tanıtılarak, bu projenin uygulama sonuçlarının analiz edilmiştir.Analiz sonuçlarına göre 2007 yılında yürürlüğe konulan SELKAP projesinde 2007 yılında 2.255.310 kg, 2008 yılında 6.868.405 kg ve 2009 yılında ise 4.589.371 kg atık toplanarak, toplam 13.713.086 kg atık yeniden ekonomiye kazandırılmıştır. Bütün yıllarla ait uygulama sonuçları bir arada değerlendirildiğinde, toplanan kağıt-kartonun toplam içerisindeki payının % 60, camın % 12, PET'in ise % 8 olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan ortalamalar dikkate alındığında günlük toplanan atık miktarı 2007 yılında 15.035 kg, 2008 yılında 18.818 kg ve 2009 yılında ise 12.574 kg olarak gerçekleşmiştir. Genel toplam dikkate alındığında ise SELKAP projesi çerçevesinde günlük toplanan atık miktarı 15.583 kg'dır.Uygulama sonuçları dikkate alındığında SELKAP projesi, çevrenin korunmasına yönelik olarak yeni arayışlar içerisinde bulunan yerel yönetimler ve özelliklede belediyeler açısından yol gösterici bir proje olarak dikkate alınabilir. Ancak her projede olduğu gibi bu tür projelerin başarısı, ilgililerin/paydaşların daha duyarlı olmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with rapid population growth, rising living standards, technological development and urbanization, the amount and types of solid waste is increasing with each passing day. The negative effects of these wastes to nature has become an important environmental issue. Based on changes in consumption habits of people, recoverable amount of plastic, glass, paper and cardboard, metals, etc. in solid waste is increasing every day. Recycling in a healthy way of these items which include important place in solid waste materials, evaluating natural resource conservation and energy efficiency has become mandatory because of economic reasons.Healthy and sustainable waste management system is required that collecting the recycling wastes distinguishing from mixed wastes at source and the recycling process conducted in an organized structure. In this way, both the amount of waste going to landfills can be reduced, and raw material as recoverable wastes can be gain to economy.In this study, by discussing the micro and macro level policies to protect the environment pursued by the local authorities in Turkey, the results of research are explained with the help of case studies. Furthermore, by considering example of Municipality of Seljuk county in Konya province, the findings to the economic and work outcomes of the ?Seljuk Resource Allocation in Project-SELKAP" handled by this municipality was analyzed.According to the results of analysis of the SELKAP projects, which was put into effect in 2007, the amount of waste collected rose from 2.255.310 kg in 2007 to 6.868.405 kg in 2008 and further to 4.589.371 kg in 2009. 13.713.086 kg of waste in three years was gain into the economy. It established that when the results in three years are evaluated together, 60% of its share in the total in terms of the collected paper and cardboard, 12% of the total glass, and 8% of total PET was obtained. Similarly, the average daily amount of waste collected rose from 15.035 kg in 2007 and 18.818 kg in 2008 and further to 12.574 kg in 2009. When the total sum of the project SELKAP is taken into account, the daily waste collected in the project is 15.583 kg.With respect to the results an outcomes of SELKAP project, it may be considered as a project guiding in terms of local governments and municipalities, which is a new search for the protection of the environment However, as with any project, the success of such projects is required to be more sensitive to the needs of stakeholders.