İlköğretim okulu müdürlerinin liderlik davranışları ile okulun öğrenme ikliminin karşılaştırılması
Comparison of the elementary schools principals' leadership behaviour and school learning climate
- Tez No: 262028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT SAĞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin algılarına göre; okul müdürlerinin liderlik davranışlarını ve okulun öğrenme iklimini, okul müdürlerinin liderlik davranışlarının ve okulun öğrenme ikliminin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve okul müdürlerinin liderlik davranışları ile okulun öğrenme iklimi arasındaki ilişkiyi belirlemektir.Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, okul müdürünün liderlik davranışları ölçeği ve öğrenme iklimi ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Niğde il ve ilçe merkezindeki 55 ilköğretim okulunda görevli 592 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler yüzde, frekans, ortalama, t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi, LSD testi ve Pearson momentler çarpımı korelasyonu tekniği kullanılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine, based on the perceptions of teachers working at primary schools, the leadership behaviors of school managers and learning climate of the school, whether leadership behaviors of school managers and learning climate of the school vary depending on various factors and to clarify relationship between leadership behaviors of school managers and learning climate of the school.In this study, descriptive screening method was used. Data was obtained from survey on leadership behaviors of school manager and survey on learning climate. The sample of the study was comprised of 592 teachers working at 55 schools located in city town and districts of Niğde province. Data was interpreted using percentage, frequency, mean, t test, one-way variance analysis, Tukey test, LSD test and Pearson moments multiplication correlation technique.