Yozgad gazetesine göre 1925-1928 yılları arasında Yozgat
Yozgat was discussed according to newspaper published between 1925-1928
  1. Tez No: 262052
  2. Yazar: ÖZLEM MURAZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Yozgad Gazetesi'ne göre; 1925-1928 yılları arasında Yozgat şehri konu edilmiştir. Çalışmada genel olarak sosyal, kültürel, ekonomik hayat ve sağlık yapısı incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmamız giriş, dört bölüm, sonuç, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Yozgat'ın coğrafi ve tarihi durumu hakkında kısa bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, Yozgad Gazetesi'ne göre Yozgat'ın Sosyal Hayatı incelenmiştir. Sosyal hayata ilişkin aile, sosyal hayatta değişmeler, inkılâpların uygulanışı ve sosyal hayattaki durumu, bayram ve kutlamalar, toplumsal sorunlar, sosyal yardımlaşmalar gibi hususlar üzerinde durulmuştur.İkinci Bölümde, Yozgad Gazetesi'ne göre Yozgat'ın Kültürel Hayatı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde eğitim, kültürel kuruluşlar, harf inkılâbı ve Yozgat'ta bu hususta yapılan çalışmalar bu bölümümüzün temelini oluşturmaktadır.Üçüncü bölümde, Yozgat'ın ekonomik yapısı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde tarım, hayvancılık ve çok az olmasına rağmen sanayi kurumları değerlendirilmeye çalışılmıştır.Dördüncü bölümde ise sağlık hizmetleri incelenmiştir. Şehirdeki sağlık kuruluşları ve görülen bulaşıcı hastalıklar üzerinde durulmuştur.Çalışmamızda kaynakça ve ek mevcuttur. Eklerde Yozgad Gazetesi'nin bazı nüshaları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the city Yozgat was discussed according to Newspaper published between 1925-1928. The social, economical, cultural life and health system have been examined.The study consists of the introduction, four main sections, bibliography and appendixes. In the introduction, the historical and geographical information about Yozgat was given.In the first section, the social life of Yozgat was taken into consideration. Family structure, changes in social life, the implementation of the revolutions, festivals, celebrations, social problems and solidarity were emphasized.In the second section, the cultural life of Yozgat was discussed according to Newspaper. Education, cultural foundations, adoption of the new Turkish alphabet, works on these items are the basis of the study.In the third section, the economical structure of Yozgat was stressed. Agriculture, animal breeding, industrial establishments were evaluated.In the fourth section, information about the health system and services were given. Health establishments and epidemics seen in the city were stated.Bibliography and appendixes were added to the study. Some copies of the newspaper were attached to the thesis.