Vakfiyelere göre Selçuklu şehri
Seljuk City according to endowment
  1. Tez No: 262053
  2. Yazar: HÜSNİYE KONAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma; giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş Bölümü'nde ana kaynak olarak incelenen vakfiyelerin vakıf kurucularının kimlikleri, vakfettikleri menkul ve gayr-ı menkullerin nelerden ibaret oldukları tahlil edilmiştir. Birinci Bölüm'de Selçuklu şehirlerinin fiziki yapısı, İkinci Bölüm'de etnik durumu, Üçüncü Bölüm'de sosyal ve ekonomik durumu, Dördüncü Bölüm'de vakıf kurumu ve dönemin mimari eserleri hususlarında bilgi verilirken; Sonuç kısmında ise vakıf kurumunun imar tarihleri dikkate alınarak kuruluş amaçları hususunda değerlendirme yapılmıştır. Vakfiyeler, ait olduğu vakfın, kim tarafından, nerede, ne zaman, nasıl ve hangi şartlarla kurulduğunun ayrıntılı bir biçimde yazılı olduğu vakıf senetleridir. Bu bağlamda vakfiyeler; vakıfları ya da yerel tarihçiliği konu edinen araştırmacılar için vazgeçilmez kaynaklardır. Bu çalışmada 12. ve 13. yüzyılda tesis edilmiş olan vakıflardan 18'inin vakfiyesi ele alınarak Selçuklu şehir sistemi incelenmiştir. Vakıf eserlerin yanında vakfiyelerden diğer imaretler de tespit edilmiştir. Bu araştırma vakfiyelerin kent tarihçiliğine ne tür bir katkı sağlayabildiği hususunda da bir fikir vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, includes enterance, four part and result. In enterance, it has been researched that endowment awares? identities and aware movables. In first part, cities of Seljuk?s physical structure, in second part, ethnical sitoation, in thirth part, social and echonomical situation, in fourth part, gives inroduction about instution of aware and arthitectural history of period. İn result, with examination of institution of aware dates, it has been considered aim of aware institution. Endowments are scripts which include institution times, places, conditions and persons. There for endowments are important sources for researchers because it includes awares or local historigraphy. İn this study eighteen endowment were considered awares of 12th and 13th century and system of Seljuk cities were examinated. Beside aware piece, other missions were established. The aim of this research is determine the contribution of endowment to city historiography.