1961-1974 yılları arasında yayınlanan Orta Doğu dergisine göre Türkiye Cumhuriyeti devletinin ortadoğu politikası
Published between the years 1961-1974 according to the Middle East journal Middle East policy of the republic of Turkey
- Tez No: 262055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Orta Doğu dergisi, 1961-1974 yılları arasında çıkmıştır. Dergi Orta Doğu'da çıkan ve Orta Doğu problemlerini kendisine temel konu alan bir dergidir. Türkiye bir Orta Doğu ülkesidir ve Orta Doğu dergisi Türkiye'nin bu durumundaki gerçe-ği ön planda tutmuş, stratejik ve jeopolitik önemi dolayısıyla da Orta Doğu ülkele-ri ile bir birlik arz etmiştir.Dergide işlenen konuları üç bölümde topladık. Birinci bölümde Orta Do-ğu'daki ülkelerin tarihten günümüze kadar geçirdikleri siyasal değişimlere değin-dik. İkinci bölümünde Orta Doğu ülkelerinin birbirleri ile olan ilişkileri sonucun-da toplandıkları konferansları, petrole dayalı ekonomilerinin geçirdiği evreleri, Sovyetler Birliği ve Çin'in Orta Doğu'daki çıkarlarını anlatmaya çalıştık. Tezimi-zin üçüncü bölümünde ise Orta Doğu dergisinin anlatımlarına göre Türkiye'nin Orta Doğu ülkeleri ile siyasal ilişkilerini çeşitli kaynaklardan da yararlanarak or-taya koymaya çalıştık. Derginin çıkış amacı tüm Orta Doğu ülkelerinin hem içiş-lerini hem de birbirleri ile olan ilişkilerini objektif bir biçimde okuyucularına sunmaktır. Siyasal konuların ağırlıklı olarak işlendiği dergide birçok yazarın ma-kalelerine yer verilmiştir.Türkiye'nin o dönemdeki siyasal olayları ile birlikte Orta Doğu ülkeleri ile politikasına da değinen Orta Doğu dergisi hem çıktığı yıllar hem de dergide savu-nulan düşünceler dikkate alınırsa iyi bir kaynak niteliği taşımaktadır
Özet (Çeviri)
The Middle East periodical ,was produced between 1961-1974 years. This periodical was impression in the middle east and the main subject was the Middle East problems. Turkey is a middle east country. And for this periodical the most urgent thing was strategical and geopolitics importances.thats why this periodical had agrees from the other Middle East countries.In this periodical,we made three parts from the main subjects. İn the first part,we touched on,what changed untill today about with the political topics in the middle east countries.İn the second part we try to explain that conferences,results of their relation between Middle East countries.and revolution phase of economies which propped against that crude oil.and we try to explain the benefit of advantage these countries Soviet Union and china.And in the third parts of our thesis ,we try to bring up,turkey?s political relations with other middle east countries.the main think of this periodical was objective presents to their reader,that domestic affairs and the relation between of Middle East countries. The main subject was political but also,there was many article writes in this periodical.The middle East periodical touched on that political events of turkey and the political states of the other middle east countries.if we pay attention of constraint years and even the defend thinks of periodical,these all results makes this Middle East periodical a good written source.