Baha Tevfik'in mecmuacılığı
Baha Tevfik?s journalism
- Tez No: 262064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENÇ OSMAN GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
II. Meşrutiyet Devri'nin özgür ortamı içinde ?Materyalizm, Ateizm, Monizm? gibi radikal fikirleri ömrünün sonuna kadar çalışmalarını sürdürdüğü gazete ve mecmuacılık faaliyetleri sırasında kaleme aldığı pek çok yazısında savunmaktan çekinmeyen bu sıra dışı aydınımızın, ?başmuharir ya da sahib-i mesûl? ünvanlarıyla II. Meşrutiyet basınında boy göstermiş olan ?Eşref, Hande, Piyano, Düşünüyorum, Yirminci Asırda Zekâ ve Zekâ? isimli eski harfli mecmuaları çalışmamızın konusu olarak belirledik.Çalışmamızın birinci bölümünü oluşturan alt başlıkları Bahâ Tevfik'i daha yakından tanımamıza yardımcı olacak bilgileri içerecek şekilde tasnif ettik. Ardından inceleme konusu yaptığımız mecmuaların sistematik olarak tahlilî fihristini yaptık.Çalışmamızın nihayetinde ise, incelememiz sırasında içerik bakımından önemli olduğuna inandığımız çeşitli yazıları seçerek onları yeni harflere aktardık.Umarız bundan sonraki dönemlerde söz konusu mecmualar üzerinde gayret sarf edecek araştırmacılar için çalışmamız faydalı olur, onlara bir kolaylık sağlamış olmanın sevincini yaşarız.
Özet (Çeviri)
The Meşrutiyet era was a time of freedom of speech. During this era, an extraordinary editor, Baha Tevefik?n, wrote many articles against the ?ridiculous? ideas of Materialism, Atheism and Monism. Without fear , he defended his ideology in numerous articles. He wrote until the end of his life. He was also known as ?general editor or executive editor? . During this era their were six major publications ?Eşref, Hande, Piyano, Düşünüyorum, Yirminci Asırda Zekâ ve Zekâ? these magazines and the articles Baha wrote are the subject our study.In the first section of our work, we will look at Bahâ Tevfik closely to understand the person ?himself?.The second part of this assignment is a systematic index of the magazines. After the systematic study of the magazines, we took what we believed were the most important of Bahâ Tevfik articles and translated them into modern text.We hope this study assists those who would like to further research and understand Bahâ Tevfik and his works.