Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyümeye katkıları
Contributions of information and communication technologies to growth in Turkey
- Tez No: 262080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DONDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojide yaşanan yenilik ve hızlı değişim Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektörünün doğmasına yol açmıştır. BİT sağladığı pratiklik ve kolaylıklar nedeniyle tüm sektörlerde yoğun olarak kullanılmaya başlanmış, içinde bulunduğumuz toplum bilgi toplumu olarak anılır olmuştur. Sektörde yaratılan yenilikler birbirini izlemiş, her geçen gün teknolojik bilgi birikimi artmıştır. BİT'nin kullanımı diğer sektörlerin de gelişmesine katkıda bulunmuştur. Hızla gelişen ve yayılan BİT, sektörün ekonomideki payının artmasını sağlamıştır. Ekonomideki payı artan ve geniş çevrelere yayılan BİT sektörü, sektöre özgü yeni istihdam alanları yarattığı gibi, verimliliği de artırmış ve iş çevrelerine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Mikro bazda firma performansında olumlu etkiler yaratan BİT, makro bazda da hem üretim girdisi hem de üretim çıktısı olma özelliği ile ekonomik büyümeye katkılar sağlamıştır. BİT sektörü ürünlerinin izlediği aşağı yönlü fiyat seyri enflasyonu frenlemiştir. Ekonomi literatüründe BİT sektörünün ekonomik büyümeye katkısı farklı yöntemlerle ölçülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Cobb-Douglas Üretim Fonksiyonu, kurulan modele uyarlanarak, BİT yatırımlarının Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkıları incelenmiştir. Analizde Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) temin edilen 1990-2006 yılları verileri kullanılarak model kurulmuştur.Anahtar Kelimeler : Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Bilgi Ekonomisi, Ekonomik Büyüme.
Özet (Çeviri)
Innovations and fast changes experienced in technology led to birth of the sector of Information and Communication Technologies (ICT). ICT is started to be used intensively in all of the sectors due to the facilities and the efficiency it provides that caused our current society to be referred as the information society. The innovations created in the sector started to come one after the other which led to increase of technological know-how deposit each day. Use of ICT has contributed in development of other sectors also. ICT which has developed and spread rapidly, has caused the share of the sector to rise in economy. The ICT sector whose share in economy has increased and spread out in broad environments, created new employment fields exclusive to sector as well as increased productivity and caused business environments to acquire a new point of view. ICT which has created positive effects on the firm performance at micro-basis, provided contributions in economic growth with its characteristic of being both the production input and production output at the same time at macro-basis. The downward price movement traced by the products of ICT sector, restrained the inflation. In economy literature, the contribution of ICT sector in economic growth is tried to be measured through various methods. In this study, the Function of Cobb-Douglas Production is adapted to the established model and the contributions of ICT investments in the economic growth of Turkey are reviewed. In this analysis, the model has been established by using the data for the years 1990-2006 provided by Turkish Statistical Institute (Türkiye İstatistik Kurumu ?TUIK).Keywords : Information and Communication Technologies, Knowladge Economy, Economic Growth.