Bilgi ve iletişim teknolojileri ekonomisi: 'önemi, politikaları ve büyüme katkıları'
The Economics of information and communication technologies: 'importance, policies and growth contributions'
- Tez No: 120505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE TÖRÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
122 Özet“Bilgi ve iletişim Teknolojileri Ekonomisi: 'önemi, politikaları ve büyüme katkıları'”başlıklı bu tez çalışması, başlığından da anlaşılacağı üzere bilgi ve iletişim teknolojilerini ekonomik açıdan incelemeyi ve söz konusu alanda gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin başarılı olabilmesi için uygulaması öngörülebilecek politikaları ortaya koymayı hedeflemektedir. Ayrıca özellikle söz konusu alanda geri kalmış olan az gelişmiş ülkelerin uygulaması öngörülebilecek temel strateji ve politikaların oluşturulması da bu tez çalışması kapsamında amaçlanmıştır. Bunların yanında, bu tez çalışmasının önemli bir sonucu olarak, Türkiye için uygun olabilecek“bilgi ve iletişim teknolojisi politikalarının belirlenmesi hedef edinilimiştir. Bu tez çalışmasının diğer bir ayağı da bilgi ve iletişim teknolojilerinin bir ülkenin ekonomisine yaptığı büyüme katkısının toplam büyüme oranı içerisindeki ağırlığının bir ekonomik model çerçevesinde hesaplanmasıdır. Bu amaçla; ikinci bölümün son kısmında Oliner ve Sichel (2000)'in A.B.D. ekonomisinde bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyüme katkıları üzerine bulduğu sonuçlar tartışılmış, tezin üçüncü bölümünde ise Türkiye modeli üzerinde söz konusu teknolojilerin kullanımının büyüme katkılarını hesaplayan ampirik bir çalışma yapılmıştır. Bu tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde ”bilgi“ ve ”bilgi toplumu“ kavramları, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişim süreci, yeni büyüme teorilerinde ”bilgi“ ve ”teknoloji“ olgularının yer edinmesi ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin genel olarak önem kazanmasının temel sebepleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ilk olarak ”bilgi ekonomisi“, ”bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik yapıdaki belirleyiciliği“, söz konusu alanda Dünya'da ve Türkiye'de mevcut durum incelenmiştir. Söz konusu bölümün ilerleyen kısımlarında, bölümün temel konusu olan az gelişmiş ülkeler için123 öngörülebilecek bilgi ve iletişim teknolojisi politikaları; bilgi toplumu endeksine göre bu alanda lider olan bir takım ülkelerin temel ekonomik / teknolojik göstergeleri ve uyguladıkları politikalar da incelenerek ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının ekonomik büyümeye yaptığı katkı bir model çerçevesinde incelenmiştir. Söz konusu modelin analitik ve kavramsal çerçevesinin temelleri şu iktisatçıların ortaya atmış olduğu büyüme modellerine dayanmaktadır; Robert Solow (1957), Oliner ve Sichel (1994; 2000), Oliner ve Wascher (1995), Wheian (2000). Bu modeli test etmek için kullanılan veriler, bilgi ve iletişim teknolojileri alt sektörlerinde testler yapan IDC (International Data Corporation)'nin ve OECD'nin Türkiye üzerinde yaptığı pazar araştırmalarına dayanmaktadır. Bu bölümde elde edilen sonuçlara göre Türkiye ekonomisi, 1994-2000 yılları arasında yıllık ortalama %2.98 büyürken, bilgi ve iletişim teknolojilerinin üretiminin ve kullanımının büyümeye katkısı %0.102 olmuştur. Bu şu demektir, ”A.B.D. ekonomisinin büyümesi, 2/5'ten daha fazla oranda bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde olmakta iken (Oliner ve Sichel, 2000), Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının büyüme aktkı oranının toplam büyüme içerisindeki oranı sadece %3,34'tür. Yani Türkiye'de söz konusu teknolojilerin üretiminin yok denecek kadar az olamsının yanı sıra, kullanımı da oldukça düşüktür". Diğer ülkelerin ve özellikle az gelişmiş ülkelerin A.B.D. ekonomisinin bu yapısından bir takım dersler çıkartması gerekmektedir. Dördüncü ve son bölümde ise, daha önceki bölümlerde elde edilen sonuçlara dayanarak Türkiye için öngörülebilecek bilgi ve iletişim teknolojisi politikaları ortaya konulmuştur. Bu bölümde ayrıca Avrupa Birliği'ne üyelik hedefi olan Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanında uyması gereken kriterler ve e-Avrupa+ eylem planı üzerinde durulmuştur. Bunlara ek olarak bu kısımda sonuç niteliğinde bir 'genel değerlendirme' yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
124 Summary As the title“The Economics of Information and Communication Technologies: 'importance, policies and growth contributions'”implies, this thesis study aims to investigate the ICT (Information and Communication Technologies) in an economic perspective. The main goals of this study is;“to indicate the macroeconomic growth effects of ICT usage and ICT production”and“to constitute some fundamental policy suggestions and set forth a new vision in the information age for both developed and developing countries”. The vision is that countries catch the next wave of ICT industry and market development and become a leader in network-oriented businesses. This thesis study draws lessons from accomplishments of successfull countries in ICT area when trying to achive it goals and emphasizes appropriate policy suggestions for especially less developed countries. Also as a result of this study, some ICT policy suggestions for Turkey is arranged. As mentioned above, the other leg of this thesis study is to investigate the macroeconomic growth affects of ICT usage and production. For this purpose a neo-classical growth model is arranged, base of which is constrcuted by Robert Solow (1957) and developed by other economists. This model is used to test the growth contribution of ICT usage in Turkey. There are four chapters in this thesis study;“introduction”,“the economics and the policies of ICT”,“macroeconomic growth affects of ICT usage in Turkey”,“conclusion”. In the first chapter;“information”and“information society”concetps, the development era of ICT, the essence of“information”and“technology”in the“new growth theories”and the reasons that make ICT importance, are investigated.125 In the first part of the second chapter“information economy”,“the affects of ICT on general economic structures”and“existing positions of World countries and Turkey on ICT”are examined. In the following parts of this chapter, one of the main objective of this study which is to constitute fundamental policy suggestions and set forth a new vision in the information age for both developed and developing countries, is carried out. In this chapter also the“experiences of leader countries in ICT sector according to information society index standarts”is explored, when determining policy suggestions especially for less developed countries. In the third chapter, the macroeconomic growth affects of ICT usage in Turkey is examined according to an neo-classical economic model. The analytical and conceptual rules of that economic model is based on the economic models which are constructed by Robert Solow (1957), Oliner ve Sichel (1994, 2000), Oliner ve Wascher (1995), Whelan (2000). When testing that model, the data used belongs to IDC and OECD statistics constituted over Turkey ICT data. According to the results of this chapter, the growth contribution of ICT usage in Turkey is %0.102 per year in 1994-2000 period. In that period the estimated growth contribution rate of ICT usage in total growth is %3.34. These rates expresses that; "The usage of ICT in Turkey is very low when compared with the results found by Oliner and Sichel (2000) which claims more than 2/5 of the growth of U.S. economy is by means of ICT. According to these results, it can be claimed that; Turkey and other countries, especially less developed countries should draw some lessons from that kind of structure of U.S. economy. In the last chapter of this study, according to the results obtained in the previous chapters, essential ICT strategies and policies for Turkey who is targetin Europen Union is stated. Also e-Europe+ action plan and criterions of that plan for Europen Union canditates are discussed. At the end of this chapter a general evaluation of this thesis study is caried out.